G7 zvažuje regulaci cen ruské ropy

Skupina velkých světových ekonomik G7 zkoumá všechny možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energie. Zvažovaná opatření zahrnují mimo jiné blokování dopravy ruské ropy, pokud bude nakoupena za vyšší než stanovenou cenu. Uvedli to ministři zahraničí G7 v prohlášení, které zveřejnila Británie.

Česko je otevřenější PPP projektům, problém bude s investory

Česko hledá nové možnosti financování významných dopravních staveb. Jednou z nich bude partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Zatímco ve středních Čechách již takto vzniká první dálnice, stát chce formou PPP do budoucna budovat i vysokorychlostní tratě (VRT). Současná situace na trhu však soukromému sektoru nenahrává. Riziko ztráty investovaného kapitálu totiž nese on.

Jak o klimatické žalobě rozhodoval soud, když nehořelo

Stalo se v polovině června letošního roku, když ekologičtí aktivisté oslavovali vítězství v soudní při. Povzbuzeny podobnými úspěšnými procesy v zahraničí, čtyři soukromé osoby, dvě organizace a jedna obec se společnou žalobou domáhaly ochrany před „trvajícím nezákonným zásahem žalovaných“ v podobě exekutivní nečinnosti v oblasti ochrany klimatu. „V důsledku nečinnosti žalovaných mělo být zasaženo do práva na příznivé životní prostředí všech žalobců.

Obavy občanů z růstu cen sílí

Pokles reálné hodnoty vkladů i rostoucí ceny zboží a služeb dopadají na české domácnosti. Rostoucí ceny energie vytápění, pohonných hmot a také potravin představují hlavní obavy českých spotřebitelů, znepokojují 7 z 10 Čechů. Od letošního dubna tyto obavy ještě zesílily. Až s odstupem následují obavy…

Fed podle očekávání zvýšil základní úrok o 0,75 bodu

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Zvyšováním úroků se snaží zpomalit inflaci, která je nejvyšší za čtyři desetiletí.

Ceny bytů v Praze se stabilizovaly na 23% zvýšení proti loňsku

Ve 2. letošním čtvrtletí došlo v Praze ke stabilizaci cen nových bytů. Současná průměrná prodejní cena 145 783 Kč/m2 je srovnatelná s 1. čtvrtletím. Meziročně se však jedná o 23% nárůst. Během posledních tří měsíců se na trhu také objevilo více nově přidaných bytových jednotek.

Když mzdy rostou třikrát rychleji než produktivita

Vladimír Jiránek nakreslil kdysi fór: v tovární hale sedí babičky v dlouhé řadě za sebou, každá má zástěru, šátek kolem krku a v ruce velikánský nůž. Z gumové hadice odkrajují kroužky. Ředitel vysvětluje jakési delegaci: "Děláme těch těsněníček milion denně. Bez počítače bychom byli vyřízeni."