Ekonomika

Stavebnictví: co veřejná zakázka, to problém

ÚOHS zrušil tendr na IT dodavatele Portálu stavebníka. Důvodem je nezákonnost zadávacích podmínek. Nedostatky v zadávání veřejných zakázek jsou ve stavebnictví spíše standardem než výjimkou, varuje komora stavebních inženýrů. 

Dálniční známky lze kupovat až do února za letošní ceny

Známky s roční platností od 1. března zdraží o 800 korun. Lze je nakoupit s platností odloženou až o 3 měsíce. U ročních známek s požadovaným počátkem platnosti během března, dubna a května příštího roku se proto vyplatí načasovat nákup na konec února 2024.

Cena zlata vystoupila na půlroční maximum nedaleko 2020 dolarů za unci

Cena zlata se dnes vyšplhala na půlroční maximum a dostala se do blízkosti 2020 dolarů (zhruba 45.000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Za jejím růstem stojí slabší kurz amerického dolaru a očekávání, že americká centrální banka (Fed) již nebude zvyšovat úrokové sazby, napsala agentura Reuters.

Domácnosti se cítí hůře a nedůvěřují budoucnosti

Souhrnný indikátor důvěry se v listopadu meziměsíčně mírně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 93,1. Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 0,7 bodu, ale důvěra spotřebitelů o 2 body klesla. V Německu index důvěry mírně vzrostl.

V Česku se šetří elektřinou i plynem

Spotřeba elektřiny ve 3. čtvrtletí meziročně klesla o 4 %, nejvýrazněji u domácností. Spotřeba zemního plynu klesla o 11,4 %, nejvíce u maloodběratelů podnikatelů.