Ekonomika

Inflace polevuje, ale jen zdánlivě

Ve srovnání s letošním červnem ceny zemědělských výrobců klesly o 3,6 %, proti červnu loňského roku byly vyšší o 39,8 pocenta. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 26,8 procneta. Ceny stavebních prací se zvýšily meziměsíčně o 1,0 % a meziročně o 13 procent. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,8 % a meziročně byly vyšší o 6,3 procenta, informoval dnes ve své pravidelné zprávě Český statistický úřad.

Adamová: Mimořádná daň by prošla legislativním procesem do konce roku

Případné zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku by mělo legislativním procesem projít do konce roku. Parametry jsou zatím v jednání, debatovat se o nich bude v příštích týdnech a měsících, řekla v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Plátců DPH v Česku přibývá nejrychleji za posledních pět let

Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR přibývá nejrychleji za poslední roky. Pokud se někdo stane plátcem DPH, zdraží se všechny jeho výrobky a služby pro neplátce. V době vysoké inflace se limit pro povinné přihlášení k dani přitom posune až v roce 2023. Asi to má čas.