Ekonomika

Nezaměstnanost nepatrně stoupla, možná ohlašuje recesi

Nezaměstnanost v Česku v srpnu vzrostla na 3,4 % z červencových 3,3 procenta. Práci hledali 251 753 lidi. Zaměstnavatelé nabízeli více než 312 000 volných míst. Situace by se měla spíše mírně zhoršovat s tím, jak budou končit sezónní práce.

Zahraniční obchod je v mínusu stále hlouběji

Červencová bilance zahraničního obchodu skončila schodkem 22,8 miliard korun, meziročně o 12,4 mld. Kč hlubším. Může za to především dražší ropa a plyn. Naopak obchod s elektronikou přešel do aktiva.

V oblibě spoření se drží jen termínované vklady

Výsledky Barometru obliby spoření za třetí čtvrtletí letošního roku potvrdily trend z posledních měsíců: Češi citlivě vnímají, zda mají na investice a spoření. Pokles obliby postihl téměř všechny nástroje, které Barometr sleduje.

Stavební produkce po 15 měsících klesla

Stavební produkce v červenci reálně meziročně klesla o 2,7 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 2,9 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 9,2 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 61 procento.

Průmysl v červenci výrazně zpomalil

Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně vzrostla o 0,8 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 0,3 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 2,2 %,oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Německo odpojí své jaderné elektrárny od sítě

Německo chce ponechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren do poloviny dubna 2023 v rezervě, třetí podle plánů ke konci letošního roku odstaví. Ponechání dvou elektráren v rezervě zároveň znamená, že Německo podle dlouhodobého plánu letos v prosinci všechny reaktory odpojí od sítě.

Reálné mzdy klesly skoro o desetinu

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v národním hospodářství ve 2. čtvrtletí tohoto roku činila 40 086 Kč, což je o 1 696 Kč více než ve stejném období roku 2021. Reálně ale klesla o 9,8 procenta.