Že by Jozefa Síkela měla větší šanci?
Jozef Síkela by mohl být důstojným nástupcem Franse Timmermanse. Jeho případná přeměna na ženu by nebyla o nic složitější, než přeměna na odborníka v komisariátu, jenž ještě není vyhlášen.
Jozef Síkela by mohl být důstojným nástupcem Franse Timmermanse. Jeho případná přeměna na ženu by nebyla o nic složitější, než přeměna na odborníka v komisariátu, jenž ještě není vyhlášen.
Největší evropské ekonomiky – Německo a Francie – míří do recese. Firmy utíkají, podnikatelé bědují. Jen na úrovni Evropské komise se jásá.
Máme se letos stále lépe, hlásají ministři a politici. Jenže se to neodráží ve zvyšování vytvářeného bohatství, tedy především přidané hodnoty, píše ČSÚ. Vládní politika, podněcovaná doporučeními NERV, se míjí účinkem, regulace převládá nad iniciativou.
Ministr financí a vicepremiér Zbyněk Stanjura se ostře vymezil proti tomu, že by Česká republika měla aplikovat systém nových emisních povolenek pod názvem ETS2. Tři roky předtím ale vláda podporovala program Fit for 55. Systém ETS2 zdraží Evropanům život, přes sociální fond obdrží sotva tak 215 Kč ročně zpět.
Vláda plánuje zvýšení mýtného za emise oxidu uhličitého. Už letos tím zvedla své příjmy o 15 procent. Původně mýtné mělo pokrýt náklady na stavbu a udržování dálnic, hrazené těmi, kdo je používají. Dnes slouží k přerozdělování výdělků a majetků. Dokonce dvakrát.
Rodí se málo dětí a řada podniků a hlavně politiků si klade otázky, zda budeme mít v České republice dostatek pracovních sil, které zajistí hospodářský růst a státní příjmy. Řešení možná opět skončí u soukromého sektoru, který se s výzvami bude muset popasovat sám.
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude nejspíše pokračovat v nastoupené cestě k socialismu. Soustředíme se, podpoříme, zajistíme, znělo v jejím projevu. Evropané ale chtěli slyšet: snížíme, uvolníme, zrušíme. Toho se v příští pětiletce nedočkají.
Vlastně by to mohla být dobrá zpráva. Globální kolaps informačních technologií nepřinesl zkázu světa! Ale jednou třeba může.
V podání kabinetu Petra Fialy česká demokracie překročila stín obvyklého deficitu čtyřletého fungování demokratické vlády. Schválení výstavby nových jaderných elektráren je mimořádně dobrou zprávou pro průmysl i občany na příštích 80 až 100 let.
Francie se loni v létě stala největší exportérem energie v Evropě. Jestli nová vláda zastaví renesanci jádra, můžeme to pocítit všichni.
Rada hlavního města Prahy konstatuje, že železniční doprava je jedním z klíčových druhů dopravy v Praze, který je nezbytný pro zajištění udržitelné mobility, a je nutné ji rozvíjet. Jenže ji nerozvíjí. Z udržitelné mobility se stalo jen obrozenecké heslo. Jako se stane z dekarbonizace, o které dnes rozhoduje česká vláda.
Deficitní německý státní rozpočet vystavil stopku 24 let trvající podpoře výroby elektřiny ze solárních a větrných zdrojů v podobě garantovaných výkupních cen na 20 let. Problém se socialismem spočívá v tom, že ani peněženky těch druhých nejsou bezedné.