Nepracujte a netopte. Tolik dobra neuneseme

Za návrhem, aby rodiče dětí do osmi let měli dovolenou navíc, je na rozdíl od jiných výmyslů z Bruselu či Štrasburku smysluplná myšlenka. Ovšem tak jako u většiny ostatních jde ve výsledku zase o nepromyšlený výstřel.

Plátců DPH v Česku přibývá nejrychleji za posledních pět let

Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR přibývá nejrychleji za poslední roky. Pokud se někdo stane plátcem DPH, zdraží se všechny jeho výrobky a služby pro neplátce. V době vysoké inflace se limit pro povinné přihlášení k dani přitom posune až v roce 2023. Asi to má čas.

Na levné peníze se zatím netěšme

Jestli se někdo raduje, že vysoké úroky skončily a záhy přijde ráj levných půjček a hypoték, asi je to hodně předčasné. Rozhodnutí bankovní rady nezvedat úrokové sazby je jistě zlomové. Ale to neznamená, že teď peníze zlevní, ba dokonce ani, že už znovu nezdraží.

ČNB ponechala sazby beze změny. Jde o signál změny?

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.