Proč evropští politici vypadají jako slepí a hluší? Nic nenormálního
Němečtí vědci vyzývají vládu, aby neodcházela od jádra. Výrobce vakcín přiznává, že nikdy neměly bránit přenosu infekce. Všichni víme, že instalovaný výkon OZE není skutečný výkon. Jak politici reagují? Nijak. Překvapit to může jen nepřipraveného.
V Polsku si centrální bankéři hrozí trestními oznámeními. Za názor
I za tu českou kulturu veřejného sektoru může být člověk občas rád. Třeba když vidí, co se děje v Polské národní bance (NBP). Část měnového výboru na čele s guvernérem hrozí kolegům trestním stíháním, a to jen za vyslovené názory.
Inflace dosáhla 18 %, meziměsíčně ale možná ztrácí dech
Meziroční inflace v Česku dosáhla v září 18 %, což je nový rekord od prosince 1993. Meziměsíčně nicméně dosáhla 0,8 % a podle řady ekonomů ztrácí sílu. Rovněž je nižší, než čekala ČNB. Podle řady ekonomů možná už dosahuje vrcholu.
Velká Británie: Sledujme ji, ať víme, co nás čeká
Zpráva jako hrom, a přitom u nás nijak extra velkou pozornost nevzbudila: britské penzijní fondy stály pár hodin před krachem. Zachránila je centrální banka, která začala vykupovat státní dluhopisy. Co všechno si z toho můžeme vzít?
Mimořádná daň u bank má být 60 % čistého zisku po tři roky
Daň z mimořádných zisků bank, kterou navrhne ministerstvo financí, má činit 60 procent z jejich čistého zisku po dobu tří let. Ministerstvo očekává, že takto vybere 25 miliard korun každý rok. Daň se bude týkat šesti největších bank. Podle informací ČTK by mělo jít o Českou spořitelnu, Komerční banku, ČSOB, UniCredit Bank, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank.
Rozděl a panuj! Ale kdo to udělal?
Soudě podle médií a sociálních sítí u nás existují jen dvě skupiny obyvatel. Jedna podporuje vládu, Ukrajinu, Green Deal, 300 miliardový deficit a vše, co patří ke stávajícímu establishmentu. Druhá fandí Rusku, chce peníze od státu a za levné energie by obětovala cokoliv cizího. Kdo to rozdělení nakreslil?
Kráčí Bank of England ve stopách ECB? Zatím snad ne
Ta zpráva proběhla médii jen jako okrajová. Přitom Bank of England začala dělat něco podobného, čím Evropská centrální banka dokázala brutálně roztočit inflační spirálu – vykupovat státní dluhopisy. Doufejme, že se ukáže prozíravější a použije tento nástroj ku prospěchu Británie jen jako krátkodobý.
Poslouchejme, co Orbán říká. Zvlášť teď, po českých volbách
Viktor Orbán asi není ideální parťák do dvojdomku. Sice za něj začalo Maďarsko ekonomicky růst, ale zato má problémy se svobodu, demokracií a teď i cenami. I ten, kdo s ním ale nesouhlasí, by ho možná měl poslouchat. Aby věděl, o čem se mluví na druhé straně. Po tomto víkendu obzvlášť.
Koruna prorazila hranici 25 Kč za dolar, nahrává to růstu cen (aktualizováno)
Česká koruna, která se už ve středu propadla na nejnižší úroveň kurzu vůči americkému dolaru za více než dva roky, včera prorazila hranici 25 Kč za dolar. Pokud takto nízký kurz vydrží, bude to nahrávat dalšímu růstu cen.
MPSV chystá reformu pracovní migrace do ČR s bodovým hodnocením cizinců
Ministerstvo práce chystá reformu pravidel pracovní migrace do Česka. Příchod expertů z ciziny má pomoci urychlit a usnadnit bodový systém. Do praxe by se mohl zavést od roku 2025.
Tak ten Lennon volí EU
Snad jedinou pozitivní reakci nenajdete pod články o nové podobě Lennonovy zdi v Praze. Ačkoliv je běžné, že mezi diskutujícími vždy převládá nesouhlas, tentokrát se není čemu divit. Symbolem Evropské unie zeď ztratila svůj charakter.
Napětí roste. Ve Švédsku už možná ovlivnilo volby
Je to možná až příliš velká zkratka. Od válek a mezinárodního napětí až k úspěchu tzv. krajní pravice ve švédských volbách. Nicméně je fakt, že napětí ve světě roste. S ním i útoky mezi obyvateli, naštvanost lidí a popularita krajních řešení.