Češi přestávají pít pivo, už je pro ně zřejmě příliš drahé

Foto: Markus Distelrath na Pixabay

Průměrná spotřeba piva v České republice klesla loni na historické minimum. Vyplývá to z dat Českého svazu pivovarů a sladoven. Méně vyrábějí i pivovary, jejich produkce klesla o 2,7 procenta.

V porovnání s rokem 2022 se průměrná spotřeba snížila ze 136 na 128 litrů za rok. Do ní se podle svazu negativně promítla pokračující ekonomická nejistota a změny ve spotřebitelském chování zákazníků.

„Již čtvrtým rokem se hodnoty ročního výstavu piva pro domácí trh nacházejí pod úrovní roku 2010. Bohužel, očekávané oživení prodejů v loňském roce přímo i nepřímo brzdila nepříznivá ekonomická situace. Tento trend má nadále negativní vliv také na hospody a restaurace, zejména na ty v menších městech a na vesnicích,“ řekl ředitel svazu Tomáš Slunečko. Podle něj se mění i návyky spotřebitelů, kteří se stále častěji přiklání k nealkoholickému pivu nebo míchaným nápojům na bázi piva.

Výstav pro domácí trh se drží pod úrovní roku 2010

Z piva uvařeného v ČR se ho na domácím trhu loni spotřebovalo 15,2 milionu hektolitrů, meziročně o 2,4 % méně. Po dvouletém růstu se loni snížil i vývoz piva do zahraničí o 4,3 % na 5,17 milionu hektolitrů. To podle svazu přibližně odpovídá hodnotám z roku 2018. Nejvýznamnějšími exportními trhy jsou nadále Slovensko, Německo a Polsko.

Pokles se nevyhnul ani prodeji piva v hospodách. Předloni se ho podle předchozích údajů svazu vypilo v restauracích a hospodách 31 procento, loni to bylo 30 procent. Přitom ještě před 15 lety se v restauračních zařízeních vypilo 51 % českého piva, napsal svaz.

Podle jeho statistiky zůstává mezi Čechy nejoblíbenější ležák, tedy jedenácti- až dvanáctistupňové spodně kvašené pivo. Na prodejích se podílí ze zhruba 57 %, zatímco podíl výčepního piva klesl na 38 procent.

Dvě pětiny uvařeného piva loni pivovary stočily do skleněných lahví a 29 % do sudů. Pětina piva byla v plechovkách a zhruba desetina v PET lahvích.

Český svaz pivovarů a sladoven sdružuje pivovary, sladovny a další instituce, které se podílejí na výrobě piva. Mezi členy je 26 pivovarských společností, 5 sladoven a 18 přispívajících společností.