čtk

Stát chystá dotace na projekty ke kyberbezpečnosti

Stát vyčlenil z evropských peněz na projekty zabývající se kybernetickou bezpečností 3,4 miliardy korun. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) k tomu nyní spustilo první dotační výzvy, které mají pomoci se zabezpečením informačních a komunikačních systémů a zlepšením technických opatření při ochraně dat občanů.

Inflace polevuje, ale jen zdánlivě

Ve srovnání s letošním červnem ceny zemědělských výrobců klesly o 3,6 %, proti červnu loňského roku byly vyšší o 39,8 pocenta. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 26,8 procneta. Ceny stavebních prací se zvýšily meziměsíčně o 1,0 % a meziročně o 13 procent. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,8 % a meziročně byly vyšší o 6,3 procenta, informoval dnes ve své pravidelné zprávě Český statistický úřad.

Elektřina je v Evropě na rekordu, megawatthodina v Německu stojí 475 eur

Ceny elektřiny v Evropě se vyšplhaly na další rekord, podle analytiků je to zejména reakce na pokračující zdražování zemního plynu. Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v Německu se v pondělí na evropské energetické burze European Energy Exchange (EEX) zvýšila o více než tři procenta na 475 eur (11.600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední dva měsíce se zhruba zdvojnásobila a je téměř šestkrát vyšší než před rokem, uvedla agentura Bloomberg.