Každý rozumí sportu, kultuře a měnové politice

Je neuvěřitelné, kolik „expertů“ se najednou sesypalo na centrální banku. Včetně prezidentské kandidátky, která by nejraději, aby jmenování příštího guvernéra prezidentem vyžadovalo kontrasignaci premiérem. Je to jak když 10 milionů fotbalových expertů ví, jak měla vypadat reprezentační sestava.

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu narostly až o 15 procent

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes…

Konec starých časů

Tak, jako se třesou v základech poklidné časy světového míru a prosperity, jako by se najednou začala třást i moderní pražská architektura. Vypadá to skoro jak něco symbolického, snad nějaké gesto, že staré časy opravdu končí.

Někdy je lepší mlčet

Nejeden konflikt začíná nedorozuměním, nešťastnými vyjádřeními nebo nedostatečnou komunikací. Možná tomu tak bylo i u bitvy na Bílé hoře. Poté, co Rusko-Ukrajinská válka zabíjela i v Polsku, měli státníci svá slova vážit s co největším rozmyslem.

Budeme se zase učit číst mezi řádky?

Ti starší si pamatují na dobu, kdy jsme v projevech a rozhovorech veřejně činných či populárních osob hledali jinotaje a skrytá sdělení. Dnes jako bychom spíše v proudu opakujících se proklamací a prázdný hesel měli občas hledat záblesky racionality.

Část členů ECB chce zvýšit sazby tak, aby vyvolaly recesi

Část představitelů Evropské centrální banky (ECB) chce zvýšit úrokové sazby tak výrazně, aby oslabily hospodářský růst, a tím snížily současnou vysokou inflaci. Jinak podle nich hrozí, že inflace v eurozóně zakoření. Informovala o tom agentura Reuters. Mezi těmi, kdo po takovém přístupu volá, je i guvernér slovenské centrální banky.