Kaczyňski řekl, že král je nahý

Tvrdšímu postupu vůči Rusku brání mimo jiné zkorumpovanost části západoevropského establishmentu ze strany Ruska, tvrdí místopředseda polské vlády a předseda nejsilnější strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyňski. Neřekl nahlas něco, co si mnozí potichu myslí a bojí byť jen zašeptat doma pod peřinou?

Což takhle zelený pas na mozek?

„To máte výpis z pozemkové knihy, geodézie, JZD, MNV, ONV finanční referát, ONV zemědělský referát…“ a teď k tomu covidpass, digitální produktový pas, bankovní identita, Tečka (až to zase přijde), povinná datová schránka pro živnostníky a podnikatele, samozřejmě normální pas či občanka…

ČNB zvýšila klíčovou sazbu na 5 %, je připravená jít i dál

Na 5 % zvýšila na svém dnešním zasedání Bankovní rada České národní banky (ČNB) svoji klíčovou dvoutýdenní repo sazbu. I když v minulosti proražení této hranice bankéři nepředpokládali, podle guvernéra Jiřího Rusnoka jsou nyní připraveni v případě potřeby zvyšovat znovu. Bankovní rada  je připravena…

Philip Morris ČR loni stoupl obrat na 18,9 miliard korun

Philip Morris ČR loni vykázala čistý zisk 3,517 miliardy korun. Meziročně jde o mírný pokles o 0,3 procenta. Tržby bez spotřební daně a DPH ale stouply o 5,5 procenta na 18,867 miliardy Kč. Společnost dnes výsledky zveřejnila na svých webových stránkách.

Přichází únava! Přinese chyby a apatii

Přesně měsíc uplynul minulý čtvrtek od okamžiku, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu. Desítky dnů napětí a strachu, u citlivějších lidí empatie, zděšení či aspoň soucitu vedou k vyčerpání. Mnozí z těch, kteří na konci února sledovali dění i několikrát za den, se na zprávy už nemohou ani podívat. Přišla únava. Co všechno způsobí?

BBC: Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn přijímat platby v bitcoinech

Poté, co Rusko oznámilo, že od zemí, které nepovažuje za přátelské, bude přijmat platby za plyn jen v rublech, podle BBC zvažuje, že od přátelských zemí, je bude přijímat za plyn i ropu i v bitcoinech. Převody a platby v této měně se docela dobře dají používat třeba k nákupům zbraní, financování terorismu a podobně.

Euro nikdy! Vlastně ne, chceme ho hned. Nebo nechceme?

Podle průzkumů se podpora přijetí eura v Česku nikdy nedostala nad 40 procent. I ty jsou rekordní a výjimečné, dlouhodobě se dá říct, že byly proti společné měně více než tři čtvrtiny obyvatel. Až na chvíle, kdy se kurz koruny povážlivě zakýval. To se hned najdou hlasy volající po přijetí. Jenže přijetí společné měny není operací na hašení akutních problémů.

Dvě tváře české vlády. Nebo tři?

Cesta tří premiérů do Kyjeva vyvolala nepochopitelnou diskusi, zda na něco takového měli mandát. Němečtí politici dokonce museli Petra Fialu obhajovat před televizemi ZDF a ARD. Ať už cesta smysl měla či nikoliv, její aktéři museli projevit část osobní odvahy a rozhodnosti. O to víc překvapuje, že na domácí scéně je tvář nové vlády úplně jiná.

Zase ten rozpočet! Tentokrát se ale změnám nevyhneme

Rozpočtový schodek asi zase překročí 300 miliard. Během roku se bude rozpočet novelizovat, protože tu máme dopady války a energetické krize. Stává se z toho pomalu pravidlo. Bohužel tentokrát se asi nedá nic dělat. A kdyby předchozí kabinet nezneužíval covid, mohl by ten současný být i odvážnější.