Švédské gangy najímají děti. Máme se bát i my? Řešení je v nedohlednu

Měli by se smát a objevovat svět. Děti přistěhovalců ale mohou velmi brzo objevit dráhu zločinu. Foto: Dibakar Roy na Unsplash

Zní to jak zprávy z třetího světa či jižní Ameriky. Zločinecké gangy najímají deseti až jedenáctileté děti. Bohužel jde o Švédsko a možná už nejen o něj. Píšou o tom nejen švédská média, ale třeba i španělský El País.

Ten trend už je zřejmý delší čas. Děti jako zločinci mají obrovskou výhodu. Nejsou totiž trestně odpovědné. Švédské gangy si to uvědomují, a tak je často verbují. Podle zprávy AFP, zveřejněné na webu Barron’s je některým pachatelům zločinů dvanáct let. Loni bylo podle ní ve Švédsku nahlášeno 363 střeleb s 53 mrtvými a 149 bombových útoků. Podle BBC pak zemřelo při zločinech se zbraní 60 lidí, což je nejvíc v historii.

El País uvedl, že matka jednoho ze zločineckých bossů byla zastřelena vrahy ve věku patnáct až devatenáct let. Okolí Stockholmu, Göteborgu a Malmö, části s vysokou kriminalitou mají prý leccos společné: vysokou nezaměstnanost mládeže, nízké příjmy a fakt, že naprostá většina obyvatel je cizího původu.

Zatímco v minulosti bývalo Švédsko vyhlášeno bezpečím, dnes o tuto pověst přichází. Nejde však jen o něj. Jak jsme již psali, zločinecké gangy pronikají do sousedního Norska a existují vážné obavy, že i do Německa. Novinky.cz nedávno popsaly, jak jedno z menších měst, Ahausa terorizuje rovněž skupina přistěhovaleckých mladíků, z nichž nejmladšímu je devět let. Jen z informací nevyplývá, zda jde o násilí spontánní či někým organizované. Každopádně řádění přistěhovaleckých skupin je v Německu vážným problémem. Zatím jen ne tak velkým, jako ve Švédsku.

Podle webu Aftonbladet je v samotném Stockhomu 48 zločineckých gangů, přičemž jejich mapa se neustále překresluje. Zapleteno je do jejich činnosti na 1200 lidí. Což se nezdá v milionovém městě tak moc. Ale znamená to více než jeden z tisíce. Mezi nimi i děti, které slovy BBC nosí na zádech drogový byznys.

Když se někdo ze zločinců rozhodne skončit, podaří se mu to a média se k němu dostanou, zpravidla říká totéž: cítil jsem se nepřijímaný, jako někdo cizí. Neměl jsem práci a posedával doma. Pak mi gang dal šanci se uživit a někam patřit. „Necítím se začleněný do kultury, i když jsem se tu narodil. Trochu mě vidí jako kluka z ghetta, který nemá budoucnost,“ citoval britský veřejnoprávní server jednoho z nich.

vidí mě jako kluka z ghetta, který nemá budoucnost

Někteří sociální pracovníci říkají, že na problém upozorňovali léta, ale politici se probrali, až když bylo pozdě. Když se do tématu pustili Švédští demokraté, hned začali být označováni jako anti-imigrantská partaj. Totéž se dá říct o německé AfD. Pravda, obě tyto strany mají i jiné vroubky. Jenže teď má spolufavorit příštích německých voleb CDU boj s nelegální ale také nepřizpůsobivou imigrací jako jedno z hlavních témat. A aktivizovat se začíná i současná vláda.

Můžeme se smát, že na severu země chtějí skupinky demonstrantů vyhlášení chalífátu, protože jsou jich tak tři tisíce. Dovedl si to ale někdo představit včera?

Problémem je, že vedle členů a kandidátů zločineckých gangů přicházejí do Evropy také lidé, utíkající z míst, kde jim hrozí smrt, mučení či věznění. Sám jsem měl ještě za minulého režimu spolužáka z iráckého Kurdistánu.

Také přicházejí lidé, kteří zde chtějí pracovat. Evropa by jim nejen měla pomoct, ale zároveň je i potřebuje. Vždyť právě Německo je už dávno s porodností pod hranicí pouhé obnovy obyvatelstva. Už v 90. letech napsal ve Foreign Affairs autor knihy Gray Down Peter Peterson, že za pár desítek let bude polovina obyvatel Mnichova jiné než německé národnosti. S otázkou, zda jsme na to připraveni.

Jak se objevují stále větší problémy s chováním části imigrantů, zvláště v souvislosti s invazí Izraele do pásma Gazy, mění se i slovník. Řešit přistěhovalce najednou není zavrženíhodné, a nikdo se nepozastavuje nad tím, když Velká Británie suverénně odesílá imigranty do Rwandy, které za to platí. Kdyby je poslala zpátky domů, kdo ví, co by je tam čekalo.

Evropa má problém. Problém, před kterým do včerejška zavírala oči. Ale tak tomu bývá často, ať jde o energie (o ty především!), čínské dovozy, některé imigranty… teď bude rychle hledat lék. I zastánci migrační paktu se shodnou v tom, že ho ještě nenašla (u těch energií ještě ani pořádně nazačala). A v samotném Švédsku se v podstatě jen mluví o policii a represi. Asi nic jiného teď nezbývá.

Samozřejmě jako vždy, když se něco dělá pozdě a pod tlakem, hrozí, že se s vaničkou vyleje i dítě. Možná i to dítě imigrantské. Které se tu sítí samo, nezaměstnatelné, a ještě možná doma poslouchá, že žije v zemi bezvěrců a nepřátel. To se pak k tomu zločinu dostane snadno a snadno naplní podstatu pachatele, který je sám i obětí. A ještě se může vytahovat před tím domorodým, že má peníze a moc. Až mu ten domorodý začne závidět a… dětská duše je vážně jiná, než ta naše. I když si to leckterý pitomec nemyslí.