Evropa se probudila a chce deportovat neúspěšné žadatele o azyl

Propalestinská demonstrace 9. října v Řecku. Foto: Iason Raissis na Unsplash

No konečně, řekne si asi leckdo, komu leží imigranti v žaludku. Jak je ale možné, že lidé s nelegálním pobytem začali vadit doslova ze dne na den?

Německý kancléř Olaf Scholz se v Bundestagu vyjádřil pro větší ochranu evropských hranic a intenzivnější deportace neúspěšných žadatelů o azyl. Aby následně vyšel rozhovor s ním v časopisu Der Spiegel, který onu myšlenu deportací ještě více akcentoval. Doslova zaznělo: „Musíme deportovat víc a rychleji.“

Na jiném místě pak redaktorovi Der Spiegel odpověděl: „Na jedné straně je imigrace pracovníků, kterou potřebujeme. A jsou tací, kteří žádají o azyl, protože jsou terčem politického útlaku. Na druhou stranu to však znamená, že všichni, kteří nepatří do žádné z těchto skupin, nemohou zůstat.“

Řeč byla i o tom, že cílovou stanicí je až příliš často Německo a že deportacím, urychlení azylových řízení a tak dále a tak podobně jsou nakloněni i ostatní na celoevropské úrovni.

Zatímco taková Česká republika navzdory různým havířům politických bodů problémy s nelegální imigrací téměř nemá, některé západní země ano. Podle ČT24 z neúspěšných žadatelů opustí unii jen pětina a čtyři pětiny zde zůstávají. Mezi ně patří i vrah-střelec z Bruselu.

Sholzovo probuzení přichází po vypuknutí války mezi Hamásem a Izraelem, po vlně propalestinských demonstrací v Evropě, doprovázených právě v Německu i násilím a také po regionálních volbách ve dvou spolkových zemích. V nichž zabodovaly strany, které mají imigraci jako velké téma.

Kancléř toto spojení odmítá, prý uvažoval vždy stejně. Ale je fakt, že najednou je Evropa ohledně imigrace na nohou. A Německo nehovoří o teorii, ale o vážném problému.

Potají se přitom už o nějakou tu změnu snaží. Web Tagesshau.de (hlavní zpravodajský portál ARD) se rozepsal o intenzivnějších deportacích do Iráku. Jenže – za prvé jde pořád o jednotlivce (v jednom letu jich mělo být sedm), za druhé je tady problém, co se s těmito lidmi děje po návratu. Jestliže Německo neuzná, že jsou doma pronásledováni a potřebují azyl, tak web připomíná, že často se takovými lidmi po návratu stanou. Jsou pronásledováni a často i mučeni či zabíjeni.

To asi nebude případ uprchlíků z Palestiny, kteří oslavují brutální řádění Hamásu. Ale odjinud ano. Německo prý se snaží vyjednat alespoň nepsané dohody se zeměmi, z nichž tito imigranti přicházejí. Ale dohodněte se s někým, pro koho jste křesťanský špinavý pes.

Třetí věcí je, že deportace nejsou zadarmo. Letenka na Blízkých východ nebo do Afriky není za pár eur.

Ideu tedy máme. Teď ještě ji rozpracovat tak, aby nenapáchala víc škody než užitku. Kdyby se holt bylo bývalo začalo řešit včas…