Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 %

Foto: StockSnap na Pixabay

Recese ještě nevyhrála. Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletní růst HDP podle statistiků pozitivně ovlivnila rostoucí domácí poptávka, negativně působila poptávka ze zahraničí.

„K meziročnímu růstu přispěly celkové výdaje na konečnou spotřebu a rostoucí saldo zahraničního obchodu. Naopak pokračoval pokles tvorby hrubého kapitálu,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Komentář SH: Vzhledem k vývoji v Evropě a hlavně sousedním Německu tak nějak mnozí (včetně nás) čekají recesi a ekonomické problémy. Loni HDP poklesl, když meziročně klesal v každém čtvrtletí ale mezikvartálně jen jednou. A teď jsme u definic, zda tu máme recesi nebo ne. To je čistě papírová otázka. Každopádně nejčernější scénáře se zatím nenaplňují, ale na oslavu to taky není.