Komentáře

Hypoteční krize? Na dohled není, ale…

Úrokové sazby hypoték spolu s růstem cen realit zmrazily jak realitní, tak hypoteční trh. Spolu s růstem cen nejen energií se nabízí otázka: Blíží se hypoteční krize, která vyústí v nucené prodeje nemovitostí? Zatím kritický scénář na dohled není. To se ale může změnit. I velmi brzy.

Rozděl a panuj! Ale kdo to udělal?

Soudě podle médií a sociálních sítí u nás existují jen dvě skupiny obyvatel. Jedna podporuje vládu, Ukrajinu, Green Deal, 300 miliardový deficit a vše, co patří ke stávajícímu establishmentu. Druhá fandí Rusku, chce peníze od státu a za levné energie by obětovala cokoliv cizího. Kdo to rozdělení nakreslil?

Kráčí Bank of England ve stopách ECB? Zatím snad ne

Ta zpráva proběhla médii jen jako okrajová. Přitom Bank of England začala dělat něco podobného, čím Evropská centrální banka dokázala brutálně roztočit inflační spirálu – vykupovat státní dluhopisy. Doufejme, že se ukáže prozíravější a použije tento nástroj ku prospěchu Británie jen jako krátkodobý.

Opravdu bohatneme, ale pozor na tu statistiku

Za sto let vzato, mezi léty 1930 a hypotetickým rokem 2031 mzdy stoupnou stokrát, ceny pětadvacetkrát. Kupní síla se zvýší čtyřnásobně. Bohatnutí národa je ale selektivní. U nás bychom dokonce našli i "ztracenou generaci".

Krok vpřed a dva kroky vzad energetické politiky české vlády

Po sedmiměsíčním přešlapování přišla vláda ČR týden před volbami s příslibem, že zastropuje ceny elektřiny a plynu na 6 korunách za 1 kWh silové elektřiny a 3 Kč za kWh velkoobchodní ceny plynu. Teď je zase všechno jinak. To je pro spekulanty na trhu s energií hezká vzpruha, a tím horší vyhlídka pro domácnosti a podniky.