S prevencí má Michálek pravdu, ale nedostatek léků to nevyřeší

Především staří lidé mají tendenci brát léky ve velkém, Photo by Sharon McCutcheon na Unsplash

Hodně vytržený z kontextu koluje citát pirátského poslance Jakuba Michálka, že kdyby lidé víc spali, bylo by dost léků. Něco na něm je.

Není nic snazšího než se nad takovým prohlášením pobouřit. To jako, že když budeme víc spát, bude víc léků v lékárnách? Dělají si z nás už úplně legraci? Ono je to samozřejmě trošku jinak.

Šéf pirátských poslanců v podstatě neříká nic jiného, než že o své zdraví máme také trochu pečovat sami. Ne se pořád spoléhat na to, že když se něco podělá, vyřeší to zdravotnictví.

V tom je určitě kus logiky a také liberálního (ale i konzervativního) myšlení. Spotřeba léků v Česku roste. Rekordmany v dynamice jsou přípravky proti bolesti a depresím. Zatímco v roce 2019 vydali lékárnici 3,2 milionu balení opioidních analgetik, loni to byly téměř 4 miliony balení, napsal deník Právo.

Až 450 tisíc úmrtí z nadměrného užívání opioidů

V USA vedlo podle vlády nadměrné užívání opioidů v letech 1999 až 2018 ke 450 tisícům (!) úmrtí v důsledku předávkování. Nejde přitom o žádné nelegální drogy, nýbrž o léky proti bolestem.

Mezi lékaři a pomáhajícími profesemi zaslechnete bezpočet příběhů, kdy lidé berou neskutečná množství, násobně překračující povolené dávky. Sám mám v příbuzenstvu osobu, která bere na bolesti hlavy několik Tramalů denně. Přitom pro člověka nezvyklého tento lék užívat stačí malá dávka, aby se motal jak v těžké opici a stěží artikuloval.

Výrobci těžko budou lidi nabádat, aby tolik nezobali. Cílem podnikání je zisk a zrovna v tomto ohledu dostala morálka několikrát pěkně za uši. Vždyť o motivování lékařů, aby předepisovali to a ono, si cvrlikají vrabci i média. A v USA to minimálně jednou skončilo hezkým flastrem dokonce i pro poradenskou společnost.

Ale svůj podíl má na tom i stát. Neříká nám vlastně svých chování v jednom kuse, že ho máme poslouchat a nemáme používat vlastní rozum? Nezužuje rétoricky prevenci na prohlídky? Jeho míra zapojení do ekonomiky roste.

Zatímco HDP v běžných cenách vzrostlo za posledních 10 let o 66  %, výdaje státního rozpočtu zhruba o 73  procenta. Většinu lidí v této zemi bezpochyby živí stát a od covidu se snaží zjevně regulovat, i co si máme myslet. Můžete namítnout, že to byla u kormidla jiná vláda. Ale ono se zas tak moc nezměnilo.

Dělejte, co po vás chceme, a dostanete za to odměnu. To je filozofie ozývající se od zdravotního systému, ze státu a panující v mnohé firmě. Čest a sláva výjimkám. Navíc stressu přibývá. Jestliže jsme si do nedávna mohli říkat, že žijeme v nejlepší době, jaká kdy byla, tak teď si to můžeme z historického hlediska říkat taky, ale musíme si ty přednosti dost připomínat. Ceny narostly tak, že kdo k nim má ještě nějaký ten dluh, nebo živí děti v rozpuku, ten aby makal jak soumar. A večer už nezbývá než si zobnout něco na spaní nebo proti bolesti hlavy či zad. Případně do sebe sklopit pár skleniček či půllitrů čehosi, co uvolňuje napětí.

„Důležité je, abychom nebudovali mentalitu, že všechno léčení je pouze o lécích. Pokud jde o respirační onemocnění, je potřeba se zaměřit hlavně na prevenci. Teď, když víme, že přijde opět další vlna, je důležité, aby lidé nepodceňovali spánek, jedli ovoce a zeleninu a přijímali vitaminy,“ řekl Michálek na CNN Prima News. Pod by se jeden (nebo aspoň dva) mohl podepsat.

Jen je to poněkud blbé v situaci, kdy chybí léky pro skutečně nemocné lidi. Pro ty, u nichž už nemoc propukla. Návody, aby člověk, který se sotva drží na nohou a třeba ještě roznáší viry, objížděl lékárny, protože nakonec to sežene (ano i takových rad se nám dostává), zní děsivě. Vlastně jsem se chtěl původně pana poslance zastat. Jenže to jeho zvolání přišlo v blbou chvíli a v blbém kontextu.