Špinavá farmacie dostala za uši. Skvělé! Ale s otazníkem

A to je dobře nebo špatně? Poradenská společnost McKinsey zaplatí 573 milionů dolarů za svůj příspěvek k tzv. opioidové krizi. Která prý stála život statisíce Američanů.

Především staří lidé mají tendenci brát léky ve velkém, Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Jihočeská univerzita zhruba před třemi lety popsala, jak pstruzi pod výpustí odpadních vod změnili své chování. Na vlně lehkovážného chování se stávali či ještě stávají snadnou kořistí dravců. Na vině jsou antidepresiva, plynoucí k nim právě z oné odpadní roury. Ne, že by je tam někdo vyhazoval. Cpeme se jimi a ty zbytky pak přes naše toalety proudí do řek.

Spotřeba léků neustále roste. Ještě před antidepresivy (počet jejich uživatelů v ČR už dávno překročil půl milionu, a to zaostávají za návykovými léky na spaní a proti úzkosti) jsou jiné skupiny, na čele právě s pilulkami proti bolesti – tedy i opioidy. V USA vedlo podle vlády jejich nadměrné užívání v letech 1999 až 2018 ke 450 tisícům (!) úmrtí v důsledku předávkování.

Je to dáno jak poptávkou, tak zjevně i motivací k jejich předepisování. McKinsey radila mj. společnosti Purdue Pharma, která už před časem přiznala snahu zamezit Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv omezení spotřeby opiátů. Neměla plán proti prodeji na černém trhu, přestože tvrdila opak apod. Především však měla motivovat lékaře k jejich předepisování. Konkrétně léku OxyContin.

Nejde o zdaleka první skandál tohoto druhu. O podobných praktikách se hovoří léta, občas i veřejně. Je evidentní, že největším nepřítelem farmaceutického byznysu je zdravý člověk.

Tenhle Augiášův chlév už dávno volal po velké očistě. Jenže – co ti lékaři, kteří se nechali „motivovat“? A co lidé, kteří slepě věří, že pilulka jim nahradí jiný způsob života? A podle řady lékařů nechtějí žádné rady, jen léky, léky, léky… Kdo požene k odpovědnosti taky je?

Jestliže jednou státy vymyslely lege artis postupy, úřady pro kontrolu léčiv apod., měly by za čistotu bílé medicíny převzít odpovědnost? Teoreticky asi ano. S tím, že regulace a tresty mohou poskytnout nejen realizátory ale i původce špinavých obchodních myšlenek.

Tleskal bych ve stoje, kdyby mě něco podivného nešimralo za uchem. Vždycky, když se prolomí ledy a nějaké svinstvo dojde potrestání, ptám se: proč zrovna teď? Flastrů velkým firmám třeba na evropské úrovni najdeme v posledních letech mraky. Leckdy je opravdu těžké pochopit za co. Jako třeba, kdy si firma vybere dodavatele bez výběrového řízení, přestože jiný v dané zemi prostě není.

Motivování lékařů, aby předepisovaly lidem léky, které nepotřebují – to opravdu není normální marketing. To je svinstvo! Takže postih je v pořádku! (Bez ohledu na to, že u McKinsey nejde vysloveně o postih, ale narovnání po dohodě.) Jen se ptám, jestli žaloby přišly kvůli tomu svinstvu, nebo spíš proto, že je to teď nějaký trend.

Občas mám totiž takový divný pocit, že zítra někdo postihne třeba České dráhy za to, že lákají lidi na výlet. Protože jim zamlčely, že taky může pršet a výlet se nepovede. Čímž je s Purdue Pharma hodí do jednoho pytle.