Boj s inflací? Jak s jednou puškou na sto medvědů
Inflace je snad nejskloňovanějším tématem v ekonomice. Je otázkou času, kdy někteří chytráci zaútočí na centrální bankéře. Jenže ono jim tentokrát fakt není co závidět.
Inflace je snad nejskloňovanějším tématem v ekonomice. Je otázkou času, kdy někteří chytráci zaútočí na centrální bankéře. Jenže ono jim tentokrát fakt není co závidět.
Masivní zadlužování České republiky má pokračovat. Ekonomové šílí. Je ale reálné, že se navrhovaného rozpočtu dočkáme? Nebo nás z dluhové skluzavky sundají volby?
Malá součástka, která se zpravidla dostane na první stránky médií, jen když posune vyhlídky nadšenců do moderních technologií. Ale teď se o čipy možná začne válčit. Hospodářsky, a doufejme, že ne zbraněmi.
Transformované penzijní fondy zase nepřekonaly inflaci. Každý rok něco nepřekonají. A každý rok něco jiného. Nebýt příspěvků státu, eventuálně od zaměstnavatele, spoření v nich by nedávalo smysl. Ačkoliv…
Hutní průmysl se v Evropě opět žene do problémů. Jako zpráva by tato věta mnoho pozornosti nepřitáhla. Od počátku 90. let bylo jen několik krátkých období, kdy toto odvětví problémy nemělo. Ty nynější jsou bizarní tím, že si je Evropa přivodila sama…
Největší tuzemská automobilka Škoda Auto dnes oficiálně zahájila prodej svého elektrického vozu Škoda Enyaq iV. Prvních 400 aut této značky předala zákazníkům, kteří si ji objednali už dříve. Je to chvilka když ne slavnostní, tak určitě pozoruhodná.
Očkování proti covidu se otevřelo mladým lidem nad 45 let. Odborníci tuto fázi označují za klíčovou, protože těch lidí je hodně, jsou ekonomicky i společensky velmi aktivní, mají mnoho osobních kontaktů. A ejhle, oni se do očkování zrovna nehrnou. Ještě silnější rezistence…
Banky prý loni uzavřely několik stovek svých poboček. Tedy v České republice. Zdá se, že doba online přichází i do peněžnictví. Kupodivu to ale není poprvé. A minule to moc nevydrželo.
A to je dobře nebo špatně? Poradenská společnost McKinsey zaplatí 573 milionů dolarů za svůj příspěvek k tzv. opioidové krizi. Která prý stála život statisíce Američanů.
Alan Greenspan (legendární guvernér Fedu) prý zpovídal majitele a manažery velkých firem, aby od nich vyzvěděl, co se v ekonomice skutečně děje. Pravidelně. Pro jeho rozhodování to mělo mít stejný, ne-li větší význam než makroekonomická data a analýzy jeho podřízených.