Autor je Content Chief Officer společnosti EMA data a šéfredaktor odborných komunitních webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz

Hypoteční krize? Na dohled není, ale…

Úrokové sazby hypoték spolu s růstem cen realit zmrazily jak realitní, tak hypoteční trh. Spolu s růstem cen nejen energií se nabízí otázka: Blíží se hypoteční krize, která vyústí v nucené prodeje nemovitostí? Zatím kritický scénář na dohled není. To se ale může změnit. I velmi brzy.

Proč Rusko není a nemůže být světovou velmocí

Rusko se pokouší tvářit jako světová velmoc. Nebýt historického dědictví tisíců jaderných hlavic po Sovětském svazu a nerostného bohatství, nikdo by ho nemohl ani brát vážně. Důvod, proč Rusko není a nemůže v dohledné době být světovou velmocí je ale jinde. A pochopila to i komunistická Čína.

Můžeme se těšit na bezuzdné utrácení domácností?

V průběhu koronakrize narostly úspory domácností. Lidé neměli za co a kde utrácet, a tak jim nezbývalo než spořit. Krom toho se obávali o ztrátu zaměstnání, neboť opatření proti šíření pandemie byla proti ekonomickému růstu. A tak lidé spořili nejen z nemožnosti utrácet, ale i ze strachu z budoucnosti.