Proč Rusko není a nemůže být světovou velmocí

Rusko se pokouší tvářit jako světová velmoc. Nebýt historického dědictví tisíců jaderných hlavic po Sovětském svazu a nerostného bohatství, nikdo by ho nemohl ani brát vážně. Důvod, proč Rusko není a nemůže v dohledné době být světovou velmocí je ale jinde. A pochopila to i komunistická Čína.

Moskva, chrám Vasila Blaženého. Fotka od Michael Siebert z Pixabay

Ruský prezident Vladimir Putin chce povznést Rusko. Volí k tomu ale středověké techniky válek a dobývání, které okořeňuje novodobým státním terorismem. Vpádem na Ukrajinu zatím dosáhl pouze mnoha rodinných tragédií na obou stranách a ekonomické izolace své země.

Světovou mocností se ale v současném světě nedá stát vojenskou silou. Rusko sice ukázalo, že je pro světové mocnosti nezbytné mít i silnou armádu, ale to jen proto, aby se nestaly snadnou kořistí zaostalých, ale militantních režimů. Síla světových mocností stojí na dobře (či alespoň ne špatně) fungující ekonomice, a ta je závislá na vědě a výzkumu. A v tom Rusko významně zaostává.

Světovou mocností se v současném světě nedá stát vojenskou silou

A tak zatímco Rusko soustředí zbývající zdroje na udržení dobytých ukajinských území, Spojené státy, Evropa a konec konců i Čína intenzivně investují do vědeckých objevů. Rusko přitom příležitost mělo – a částečně ještě má. Stále je součásti projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kterou ovšem jeho kosmonauti využívají spíše než k výzkumu k ruské propagandě. V době, kdy Čína buduje svou vesmírnou stanici Thien-kung, šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin vyhružuje, že nechá ISS spadnout.

V poslední době navíc „západní svět“ dokončil dva zásadní vědecké projekty, které mohou nejen posunout lidské vědění, ale následně i přinést nové ekonomické možnosti a technologický rozvoj.

Prvním projektem světového významu je americký teleskop Jamese Webba (JWST), z nějž americká vesmírná agentura NASA za přítomnosti prezidenta Joe Bidena zveřejnila první snímky, které svou ostrostí překonaly nejoptimističtější očekávání vědecké komunity. Od teleskopu si vědci slibují rozšíření poznání o vesmíru a jeho vzniku a ověření současných teorií.

Na ověření teoretických poznatků a další zkoumání podstaty hmoty a energie je zaměřena i nově spuštěná třetí fáze experimentů Velkého hadronového urychlovače (LHC) v CERNu. Rychlejší a energetičtější srážky částic mají upřesnit dosavadní měření a může dojít i k objevu nových vysokoenergetických částic a při troše štěstí vytvoří i temnou hmotu.

Výzkum jako základ prosperity

Světové velmoci a země, které se jimi chtějí stát, intenzivně investují do vědy a výzkumu. Je to jediná cesta. Jen z ní plyne prosperita a ekonomická síla. Bez masivní podpory vědy to nejde. Navíc historie již ukázala, že se tyto investice bohatě vyplatí.

Rusko se ale vydalo na jinou cestu. Ta vede ke státnímu krachu, izolaci a chudobě. Bohužel ne jen v Rusku. Jeho politika ohrožuje vedle Ukrajiny i chudé země, které vlivem Ruskem rozpoutané války trpí vysokými cenami potravin a energií. A v konečném důsledku může způsobit i celosvětovou hospodářskou recesi a politickou nestabilitu.

Rusko se vydalo na cestu ke státnímu krachu, izolaci a chudobě

V každém případě se Rusko vyřadilo z ekonomicky nejvyspělejších zemí světa a na setkání zástupců G20 byl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov „vypískán“ a spěšně setkání opustil. Rusko zdůvodňuje vpád na Ukrajinu „hájením národních zájmů“. Nevím… chtěl bych vidět národ, v jehož zájmu je ekonomický úpadek a izolace…

Dokud si představitelé Ruské federace neuvědomí, že středověk skončil a že dobyvačná politika nevede k prosperitě a zařazení se mezi světové velmoci, ale že je potřeba zaměřit úsilí jiným směrem, z Ruska světová velmoc nebude.