Autor je hlavním ekonomem společnosti Fondee. Je bývalým členem bankovní rady České národní banky, byl náměstkem ministra financí ČR, výkonným ředitelem České bankovní asociace a členem Rady ředitelů Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Přednáší hospodářskou politiku na VŠE v Praze.

Inflace a obavy otce Fury

Ti, kdož věří, že inflace může státnímu rozpočtu pomoci přes růst příjmů, by si měli uvědomit, jaký časem přinese růst výdajů. Uvolněná měnová politika se tak může na delším horizontu hodně prodražit.

Jestli je inflace nákladová či poptávková, nerozhoduje

Hra na to, zda je původ stávající inflační epizody nákladový nebo poptávkový, ukazuje na neporozumění těch, kteří takto chtějí její zdroje značkovat. Naše inflace je jen jedna – ano, brutálně rostou ceny energie i dalších komodit. Ale v ekonomice se potkávají s příznivým podhoubím většinově ryze tuzemských faktorů.

ČNB avizovala růst sazeb již před covidem

Česká národní banka (ČNB) avizovala zvyšování sazeb již před pandemií. Například kvůli přehřátému trhu práce nebo expanzivním rozpočtům, na nichž se podílel jeden z jejích největších kritiků. Dnes se musí brzdit inflační očekávání, mimo jiné i kvůli mzdám.