Konec starých časů
Tak, jako se třesou v základech poklidné časy světového míru a prosperity, jako by se najednou začala třást i moderní pražská architektura. Vypadá to skoro jak něco symbolického, snad nějaké gesto, že staré časy opravdu končí.
Tak, jako se třesou v základech poklidné časy světového míru a prosperity, jako by se najednou začala třást i moderní pražská architektura. Vypadá to skoro jak něco symbolického, snad nějaké gesto, že staré časy opravdu končí.
Politici se rozhodují na základě veřejné volby. Jako v každém ekonomickém jevu jde i tady o zisk - na obou stranách: příjemců podpory či jiných výhod, i jejich poskytovatelů. Ani u dotací na elektroauta, ani u fondu pro rozvojové země nic nezíská klima.
Boris Johnson a Gianni Infantino. Nemají společného skoro nic. Až na to, že oba šokovali vztahem k lidským právům. Infantino jako by si zahrál v nějakém filmu postavu nazvanou „Arogance“. Johnson naopak propíchl cosi o postoji Německa k Ukrajině.
Pamatuje si někdo mimo USA na tento stejnojmenný svátek? Asi málokdo, ale na Black Friday, tedy den po tomto čtvrtečním svátku, si pamatuje každý. Proč je tak důležitý? V minulosti byl obvyklým začátkem prázdninové nákupní sezóny s masivním zlevňováním, kdy bilance obchodních řetězců přešla z červené (ztráta) do černé (zisk).
Negativních předpovědí je v dnešní ekonomice poměrně dost. Ne všechny člověk musí brát za zjevenou pravdu. Z jedné ale může pamětníky mrazit. Jestliže Nomura Česku předpovídá možnou měnovou krizi, tak to není poprvé. A naposledy se trefila.
Smlouva o energetické chartě (ECT) - mezinárodní dohoda pro přeshraniční spolupráci v energetice, uzavřená v roce 1994 – se možná brzy zařadí mezi projekty, které dosáhly svého poločasu rozpadu.
Opět na nás dopadá sprška státních pomocí a regulací, které budou mít hluboké důsledky do ekonomik států, podniků a občanů. Tyto důsledky lze předvídat. Jsou politici informováni o tom, co jejich rozhodnutí způsobi? Ekonomie je především věda o chování obyvatel, o jejich blahobytu tak, jak by o nich přemýšlel ekonom. Recenze knihy Ekonomie v jednom viru.
Nejeden konflikt začíná nedorozuměním, nešťastnými vyjádřeními nebo nedostatečnou komunikací. Možná tomu tak bylo i u bitvy na Bílé hoře. Poté, co Rusko-Ukrajinská válka zabíjela i v Polsku, měli státníci svá slova vážit s co největším rozmyslem.
Vysokoškolští studenti vstoupili do okupační stávky za klima. Symbolicky svoji akci směřují ke státnímu svátku 17. listopadu. Zároveň ale v Egyptě probíhá summit COP27, na kterém se nehovoří o ničem jiném než o klimatu.
Ti starší si pamatují na dobu, kdy jsme v projevech a rozhovorech veřejně činných či populárních osob hledali jinotaje a skrytá sdělení. Dnes jako bychom spíše v proudu opakujících se proklamací a prázdný hesel měli občas hledat záblesky racionality.
Šéf ČEZ Daniel Beneš vrací pozornost k uhelným elektrárnám a k prodloužení těžby uhlí. To je ovšem v rozporu s memorandem, které nedávno podepsal s někdejší ministryní životního prostředí Hubáčkovou.
Otazník v názvu má svůj důvod. Ano, inflace v USA byla 7,7 % (očekával se pokles z 8,2 na 8 %) a například v ČR klesla z 18 % na 15,1 %, ale jeden výsledek nedělá trend. Kromě toho ve druhém případě fungovaly protiinflační štíty.