Někdy je lepší mlčet

Nejeden konflikt začíná nedorozuměním, nešťastnými vyjádřeními nebo nedostatečnou komunikací. Možná tomu tak bylo i u bitvy na Bílé hoře. Poté, co Rusko-Ukrajinská válka zabíjela i v Polsku, měli státníci svá slova vážit s co největším rozmyslem.

Ani párem volů nevtáhneš zpět, co jsi jednou vypustil z úst, říká se v Česku. Foto: Ana Cernivec on Unsplash

Nejde ani tak o hloupé komentáře z České republiky. Kdy nejeden politik hned věděl, že šlo o rakety vypálené Ruskem. I kdyby se to nakonec prokázalo, v úterý večer prostě nic vědět nemohli. Oproti nim se blýskl výzvou k rozvaze prezidentský kandidát Petr Pavel. Což mu možná přinese pár bodů i u lidí, kteří ho jinak moc nemusí.

Čeští závodníci v soutěži o hloupější výrok by se mohli poučit v Polsku. V zemi, na jehož území rakety dopadly, kde v důsledku toho zemřeli dva lidé, a kde se normálně pro silná slova (i činy) nechodí daleko. Přesto prezident ani premiér země neobvinil Ukrajinu, z jejíhož území a zařízení podle všech dostupných odhadů zřejmě smrt přišla.

Je vcelku logické, jestliže i poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak označil za viníka Rusko. Protože to začalo válku a Ukrajina se bránila masivnímu útoku. S tím asi nelze než souhlasit. Bohužel, jinak zněla první slova prezidenta Volodymyra Zelenského. Z nich jasně vyplývá, že šlo o ruské zbraně a o ruský útok na další stát: „Střelba raketami na území NATO … Jedná se o ruský raketový útok na kolektivní bezpečnost! Jedná se o velmi významnou eskalaci. Musíme jednat.“

Jeden by měl vážit, než něco takového vypustí z úst. Ale upřímně, kdo z nás je od konce února skoro devět měsíců ve válce? Z toho část uprostřed bránícího se a bombardovaného města? Jestliže Polsko, na jehož území munice dopadla, i USA, jejichž monitorovací schopnosti asi není vhodno přehlížet, tvrdí, že šlo o munici ukrajinskou, mohou taková slova nahlodat nejednu podporu a soudržnost. A kdyby bývali ovládli Kongres republikáni…

kdo z nás je od konce února skoro devět měsíců ve válce?

No, nestalo se, takže nemá cenu nad tím spekulovat. Zatím se zdá, že ta část světa, která stojí za Ukrajinou, vnímá situaci jako neštěstí, které nikdo nezpůsobil záměrně. Stejně Poláci nevnímají tuto událost za útok na svou zemi a nehodlají kvůli tomu aktivizovat NATO.

Zatím vidíme spíš klid

Kupodivu i citlivé americké burzy reagovaly poměrně krátce. V úterý poklesly, aby se vzápětí vzpamatovaly. A stejný průběh zopakovaly o den později. S&P 500 spadl zhruba o 1,3 procenta, ale ještě během dne začal znova růst. Trochu horší je situace v Evropě, ale to se asi vzhledem ke kumulaci všech zdejších krizí dá pochopit.

Zelenskyj také svá slova ve čtvrtek mírnil, ovšem s tím, že na verzi vlastní střely stále nevěří. Zatímco Polsko a USA si stojí za svým. Bude hodně záležet na tom, jaká rétorika se povede, a jak kdo využije situaci ve své propagandě. Nebo ji naopak pokazí. Rusko samozřejmě hovoří o snaze západu rozpoutat světovou válku. Ale doufejme, že jde jen o řeči, a ne o záminku ke skutečné eskalaci konfliktu na další území. Protož věříme tomu, že vnímá sebevražednost takové aktivity.

Ukrajinský prezident by přes všechny nesporně kruté okolnosti (kdo z nás byl kdy ve jeho situaci?) asi měl být opatrnější. Tím spíš, že Polsko je v té úplně nejpřednější linii pomoci a podpory. Dalo by se říct, že Ukrajina jej má doslova v zádech jako staršího bratra. Bez ohledu na to proč, a jaké pohnutky k tomu naše severní sousedy vedou. Takže je na čase našlapovat po špičkách. Vždyť i ty největší hrozící vojenské katastrofy jako Kubánská krize či signály o americkém jadernému útoku na Sovětský svaz v roce 1983 vznikly v prvním případě částečně, ve druhém zcela na základě omylů a chyb.

A utrhne-li se jednou Zelenskyj od reality příliš očividně, může se stát, že ztratí kredibilitu. Každé jeho slovo pak bude dopředu zpochybněno i těmi, kteří mu zatím veřili či věří.

utrhne-li se Zelenskyj od reality příliš očividně, může ztratit důvěryhodnost

To jiní politici snad měli raději rovnou mlčet. České blábolení je teď z mezinárodní hlediska na vedlejší koleji. Ale na leccos ukazuje. Minimálně na to, jak rychle se každý v podobných situacích snaží přiživit děláním na větší hromadu.

Až půjdeme příště třeba zase k volbám, tak by stálo za to si připomenout, kdo se choval rozumně (kupodivu se mezi takové jedince zařadil Andrej Babiš, byť s velkým zpožděním) a kdo jako aktivistický moula.

Trpce úsměvným, ale poměrně trefným tweetem pak přispěl europoslanec za ODS Jan Zahradil: „Biden: ‚Nepravděpodobné, že raketa, co zasáhla Polsko, byla vypálena z Ruska.‘ To si tedy koleduje, aby ho český Twitter, který to samozřejmě ví líp, zařadil na seznam proruských dezinformátorů, že?“