V očekávání Díkuvzdání (nejbližší dny ukáží sílu americké poptávky)

Pamatuje si někdo mimo USA na tento stejnojmenný svátek? Asi málokdo, ale na Black Friday, tedy den po tomto čtvrtečním svátku, si pamatuje každý. Proč je tento konkrétní den tak důležitý? V minulosti, ale není to tak dávno, byl obvyklým začátkem prázdninové nákupní sezóny s masivním zlevňováním a zároveň dnem, kdy bilance obchodních řetězců přešla z červené (ztráta) do černé (zisk).

Foto: Matthias Böckel z Pixabay

V posledních letech je stále důležitější Cyber ​​​​Monday (začátek slev na internetu, který přijde po tomt ovíkendu – poznámka redakce). Začátek maloobchodní prodejní sezóny je v USA důležitý, protože často ukazuje nejlepší kondici spotřebitelů. A právě domácí poptávka (spotřeba) tvoří minimálně 70 % amerického HDP.

Začátek maloobchodní sezóny je důležitý, často ukazuje nejlepší kondici spotřebitelů

Jen už nějakou dobu všichni čekali, až se v komuniké po jednáních FOMC (Federální výbor pro volnýh trh americké centrální banky – poznámka redakce) a ve vyjádřeních Jeroma Powella, šéfa Fedu, objeví holubičí akcenty. V této situaci jsou dobré zprávy z trhů a ekonomiky často přijímány finančními trhy neochotně – Fed nedostává signál ke snížení cyklu zvyšování úrokových sazeb (roste-li spotřeba, znamená to posílení inflačních rizik – poznámka redakce).

Možná už čekání na svátky začalo zlepšovat náladu investorů v USA, protože listopadový index nálady University of Michigan klesl. Ale klesl mnohem méně, než se čekalo. V předchozím textu jsem psal o dílčích indexech inflačních očekávání z této zprávy. Dlouhodobá inflační očekávání se mírně zvýšila (z 2,9 na 3,0 %), ale krátkodobá inflační očekávání klesla z 5,0 na 4,9 % a očekával se nárůst na 5,1 %. Jak je vidět, politika Fedu a mediální prohlášení expertů drží americká inflační očekávání pevně na uzdě. Na rozdíl od Polska…, ale o tom jsem již psal.

politika Fedu a mediální prohlášení expertů drží americká inflační očekávání pevně na uzdě

Psal jsem také o americké inflaci (7,7 %), která měla magický vliv na chování trhů (čísla byla zveřejněna 10. listopadu – poznámka redakce). Třetí sedmička byla stvořena indexem NASDAQ, šlo o denní zisk přes 7 %. Široký index blue chip market, S&P 500, získal více než 5 %.

Odskočení mrtvé kočky

V médiích se objevovaly titulky o návratu magie technologických společností, protože indexy začaly růst. K magii je však ještě daleko, neboť zatím šlo pouze o „odskočení mrtvé kočky“ (známý výraz z Wall Street – co spadne z 10. patra, může se odrazit do prvního).

Po dvou dnech, kdy indexy rostly, dolar ztrácel, suroviny přibíraly a dokonce i bitcoin na jeden den získal 11 %, když ho po 7. listopadu těžce poškodil bankrot burzy FTX (mimochodem vždy říkám že takzvané „kryptoměny“ jsou kasino).

O dva dny později začala mírná korekce. Zvláště v Polsku to bylo potřeba, protože WIG20 získal za měsíc 400 bodů, tedy 30 %. Od 14. listopadu jsem varoval, že trh je masivně překoupený a velmi náchylný ke korekci.

Čirou náhodou to začalo druhý den poté, co na polské území dopadla zbloudilá ukrajinská antiraketa. Byli lidé, kteří s velkým sebezapřením tvrdili, že právě tato nehoda byla důvodem oné korekce, ale to je zjevně nepravda. Prostě jsou lidé, kteří si pletou koincidenci (souběh událostí) s kauzalitou (jedna událost způsobuje druhou). Každopádně tento týden začala na ostatních evropských a amerických trzích klasická korekce v podobě bočního trendu.

Ceny ropy porostou

Ceny ropy byly obzvláště špatné. Ceny se potápěly z několika důvodů. Tím hlavním bylo očekávání poklesu poptávky v důsledku globálního ekonomického zpomalení. Kromě toho nárůst počtu případů Covidu v Číně ceny ropy také poškodil. Stále však věřím, že Čína bude pomalu (důraz na slovo pomalu) ustupovat od nulové politiky vůči Covidu, a že čínské akcie jsou investiční příležitostí. Znepokojivé také bylo, že po volbách v USA pokračovaly v prodeji ropy ze zásob (přece nemohly najednou začít nakupovat…).

Diskutovalo se také o datu 5. prosince, kdy Evropská unie zavede embargo na nákup ruské ropy přepravované po moři, a také o zavedení cenového limitu na nákup ruské ropy ze strany skupiny G7 na úrovni 65-70 USD. Hovoří se také o limitu na ruský plyn. Už jsem o tom psal, ale připomínám: Rusko, jak varuje, nebude tyto suroviny prodávat zemím, které zavádějí restrikce. Takže ve skutečnosti se nabídka pro ně sníží a ceny porostou. Zkontrolujeme příští rok.

Holubičí tendence ve Fedu?

U ropy stojí za zmínku informace ceníku Wall Street Journal (WSJ). Před posledním zasedáním FOMC napsal, že ve Fedu panují „holubičí“ tendence. Indexy výrazně posílily, ale Jerome Powell na své tiskové konferencí 2. listopadu „praskl“ bublinu – informace se ukázaly být v rozporu se skutečným postojem lidí ve Fedu.

A v pondělí 21. listopadu WSJ oznámil, že OPEC zvažuje zvýšení produkce – ropa klesla o 5 %, ale pokles trval asi 2 hodiny a den skončil neutrálně, protože OPEC tuto informaci popřel. WSJ, který se mezi investory stále těší vynikající pověsti, by se pravděpodobně měl nad těmito nešvary zamyslet a zavést vhodné kontrolní postupy. A nebylo by na škodu, kdyby SEC (americká komise pro cenné papíry – poznámka redakce) zkontrolovala, zda nevedly k podivným transakcím na trzích…

Píšu to 23. listopadu, tedy jak před Černým pátkem, tak před nejdůležitějším prosincovým datem, kterým je 13. prosince. A samozřejmě nemluvím o výročí stanného práva v Polsku, ale o tom, že v ten den uvidíme data o listopadové spotřebitelské inflaci v USA. Již dříve, 2. prosince, uvidíme měsíční report z amerického trhu práce, který může mít také (střední) dopad na sentiment.

Některá data nevytvářejí trend, ale replay, tedy data o inflaci jasně lepší než prognózy by zaručila, že druhý den FOMC zvýší úrokové sazby jen o 50 pb a prezidentská konference bude lehce holubičí. To by umožnilo dobrý konec roku pro akcie na mnoha burzách a pro měny rozvíjejících se trhů a euro.

Lepší data o inflaci by umožnila dobrý konec roku pro akcie