Ekonomika

Dvě pětiny českých firem byly loni zasaženy kybernetickým útokem

V roce 2021 se 28 % malých a středních podniků (MSP) v Evropské unii setkalo s alespoň jedním typem počítačové kriminality. České SMB podniky jsou na tom přitom oproti průměru sedmadvaceti zemí v Evropské unii poněkud hůře. Zkušenost s některým typem kybernetické kriminality mělo už 38 % z nich – nejhůře na tom jsou Portugalci (48 %) a nejlépe Švédové (15 %). I přesto se vedení českých organizací domnívá, že jejich zaměstnanci jsou o povědomí kyberkriminality dobře informováni.

S vysokými cenami potravin by stát mohl pomoci snížením DPH

Do současných cen potravin v obchodech se podle jejich svazu propsalo masivní zdražování zemědělských surovin. Vysoká cena je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy často způsobena spíše panikou než nedostatkem surovin. Někteří velkozemědělci podle něho současnou situaci využívají a prodávají staré zásoby za nové ceny.

Inflace vyskočila na 16 procent, táhnou ji bydlení a potraviny

O 16 procent stouply v květnu meziročně spotřebitelské ceny v Česku. Růst tak znovu zrychlil, a to z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Růst signalizuje, že bankovní rada ČNB ještě jednou výrazně zvedne své sazby.

V Polabí začala sklizeň raných brambor, úroda bude průměrná

V ranobramborářských oblastech začala tento týden hlavní sklizeň raných odrůd brambor. Loni to bylo kvůli špatnému počasí o týden později. Pěstitelé očekávají průměrnou sezonu. Ve středních Čechách pěstují brambory na více než 5000 hektarech, výměrou se přibližují k Vysočině, kde se pěstují později sklízené odrůdy. Letos zemědělci bramborami osázeli asi o 6 % méně polí, přesné údaje oznámí statistický úřad zhruba v polovině června.

Růst světové ekonomiky letos zpomalí více, než se čekalo

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí téměř na polovinu – z loňských 5,7 procenta se sníží na 2,9 procenta. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Zhoršila tak svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 procenta. Za zhoršením výhledu podle banky…

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí reálně klesla o 3,6 procenta

Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 37.929 Kč. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2533 korun. Po započtení inflace ale měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku průměrně klesl o 3,6 procenta.