Ekonomika

Gazprom: Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy mírně vzrostly

Po předchozím poklesu dodávky plynu přes Ukrajinu mírně vzrostly. V sobotu Gazprom oznámil pokles objemů přes tranzitní bod Sudža ze 41,9 milionu metrů krychlových za den na 41,4 milionu. Dnes nárůst na 41,7 milionu. Žádost o přepravu plynu přes další velký vstupní bod Sochranivku Ukrajina zamítla, uvedl dnes Gazprom.

Stát bude energie dotovat přes operátora trhu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým by měl zavést slibovaný takzvaný úsporný tarif na energie. Přesnou podobu úsporného tarifu zákon neupravuje, bude stanovena nařízením vlády. Energie bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE).

Plyn je od pondělí dražší o 70 %, Rusko odstavuje plynovod

Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 %, surovina se nyní prodává za více než 140 eur (3465 Kč) za megawatthodinu. Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov podle agentury RIA Novosti řekl, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1.

Evropa letos výrazně zvyšuje dovoz uhlí z JAR

Evropské země dovezly za prvních pět měsíců letošního roku z hlavního jihoafrického centra o 40 % více uhlí, než za celý rok 2021. Ukázaly to údaje, které získala agentura Reuters. Evropa se snaží si zajistit alternativu k ruskému uhlí.

Češi na internetu nejvíc sledují zpravodajská videa

Češi na internetu nejvíce sledují zpravodajská videa. Alespoň několikrát týdně si je pustí 37 % uživatelů internetu. Následují seriály, které si pouští 36 % lidí, a filmy s 34 procenty. Další příčky patří vtipným videím (31 %) a hudebním klipům (28 %). Vyplývá to z jarního průzkumu Nielsen…

Za chyby v dotacích má ČR zaplatit 85 milionů korun

Evropská komise uložila Česku pokutu více než 85 milionů korun za chyby v zemědělských dotacích. Součástí je i sankce za střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Za toto konkrétní pochybení má ČR zaplatit zhruba 1,1 milionu korun.