Komentáře

Digitalizace a mizení, zkrátka NNMÚ

MPSV zavádí umělou inteligenci. Zároveň vypíná živé úřednictvo. Digitalizace státu je zatím hotova na 15 procent. Šéf digitalizace Bartoš podcenil jednak rezistenci úřadů vůči změnám, jednak zkostnatělost a další neduhy státní správy. Výsledkem je, že občan se do zámku nedostane.

Dovoz chybějící elektřiny bude levný, tvrdí Síkela

Když kapacitu obnovitelných zdrojů do roku 2030 znásobíme pětkrát, bude jejich podíl na celkové spotřebě elektřiny v zimních měsících činit nejvýše 2,5 procenta. Podíl uhelných elektráren v prosinci 2023 byl 46 procent. Deficity ve výrobě elektřiny nastanou v celé Evropě současně. "Dovoz elektřiny neznamená její zdražování," prohlašuje ministr Síkela. Omyl. Čeho se nedostává, je vždy drahé.

Ale co když stejně nebude?

Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela představil soubor opatření ke zdokonalení rozvoje české energetiky. Obsahuje také opatření, která nastanou v případě nedostatku elektřiny a tepla. Předpověď počasí se do modelů nedostala.

Malá inflace – věčná inflace

Inflaci podporují deficity státních rozpočtů. Bez schodků už ale vyspělé ekonomiky nedokáží fungovat. Řešení není v dohlednu, zato se ekonomové snaží dohlédnout krachu světového finančního systému.