Ekonomika

Inflace stoupla podvanácté za sebou na 17,2 %

O nevídaných 17,2 % stouply meziročně v červnu spotřebitelské ceny v České republice. V květnu to bylo o 16 procent, růst tak zrychlil již podvanácté za sebou. Nejvíce k tomu přispělo zdražování potravin.

Chorvatsko začne od ledna používat euro

Chorvatsko se od ledna stane dvacátou zemí Evropské unie používající společnou měnu. Zavedení eura v této jadranské zemi, která spoléhá na příjmy z turistiky, schválili ministři financí. Jednání poprvé vedl český ministr Zbyněk Stanjura coby zástupce předsednické země EU. Současná chorvatská měna…

EU pošle Ukrajině miliardu eur na chod státu

Evropská unie pošle Ukrajině první miliardu eur (24,6 miliardy Kč) z celkových 9 miliard slíbených v rámci okamžité pomoci této válkou zasažené zemi. Schválili to ministři financí členských zemí EU. Dlouhodobá půjčka má financovat základní chod státu.

Euro se propadlo na dvacetileté minimum vůči dolaru

Euro se propadlo na nové dvacetileté minimum vůči americkému dolaru. Včera kolem 03:33 SELČ stálo 1,0006 USD, nejméně od prosince 2002. Jednotná evropská měna se do této situace dostala kvůli obavám, že by se evropská ekonomika kvůli energetické krizi mohla…

Nových insolvencí v ekonomice ubylo

Žadatelů o insolvenci v letošním druhém čtvrtletí ubylo. Soudy obdržely za období mezi dubnem a červnem celkem 5948 insolvenčních návrhů, což představuje meziroční pokles o 9,6 procenta.

Příspěvek na energie bude nejvýše 20 000 korun

Příspěvek na energie v připravovaném úsporném tarifu, který má domácnostem pomoci snížit účty za elektřinu a zemní plyn, bude nejvýše 20 000 korun na jedno odběrné místo. Příspěvek bude dotací ze státního rozpočtu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou, kteří o tuto dotaci posléze sníží zákazníkovi z řad domácností účet nebo zálohy.