Jedovatý materiál na heřmanickou haldu navezlo Diamo

Společnost Ridera Bohemia získala videozáznam, který dokazuje, že skutečně probíhal návoz kontaminovaného materiálu na oddělovací vzdušnou stěnu na haldě Heřmanice v Ostravě. Materiál navážel státní podnik Diamo.

Umělou inteligenci za šéfa nechtějí

Nástup umělé inteligence vnímá většina lidí pozitivně: 48 % míní, že povede ke zjednodušení práce, 26 % vidí příležitost zvládnout víc práce, podle 22 % vzniknou nové profese, 16 % vnímá příležitost být lepší ve svém oboru a 9 % chápe AI jako šanci posunout se v kariéře. Jako bezpečnostní hrozbu AI označilo přes 35 % účastníků průzkumu.

Klesající ceny povolenek mohou snížit ceny energie

Klesající ceny emisních povolenek by mohly krátkodobě snížit cenu energie pro odběratele. V případě dlouhodobého stavu by však zároveň mohly omezit investice do modernizace energetiky, pokud se efektivita těchto investic bude měřit pouze výší sankčních daní.

Kybernetické útoky zvýšily svou kvalitu

Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od podzimu loňského roku. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu ale nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které tak dokáží napáchat i větší škody.

Spotřeba elektřiny byla loni nejnižší za 14 let

z celkové hrubé produkce 76,1 TWh nejvíce vyrobily parní elektrárny (33,6 TWh), jaderné elektrárny (30,4 TWh) a plynové a spalovací elektrárny (3,7 TWh). Fotovoltaické vyprodukovaly 2,9 TWh, větrné 0,7 TWh.