Jonák: EU trvá na redukci emisí o 90 procent
Evropská komise nadále prosazuje vyšší redukci emisí CO2 o 90 % do 2040. Na svém účtu X to napsal člen prezidia Svazu průmyslu Petr Jonák.
Evropská komise nadále prosazuje vyšší redukci emisí CO2 o 90 % do 2040. Na svém účtu X to napsal člen prezidia Svazu průmyslu Petr Jonák.
Na zajištění dálkové železniční dopravy ministerstvo dopravy poptává hybridní diesel-elektrické soupravy, jejichž náklady budou o několik miliard korun dražší, než by stál provoz elektrických jednotek. Spotřeba energie a emisní zátěž bude o třetinu vyšší, než současný provoz zajišťovaný přes 30 let starými dieselovými jednotkami.
Ceny zemědělských výrobců v lednu vzrostly o 1,5 % ve srovnání s prosincem. Meziročně byly vyšší o 9,1 procenta. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziročně o 0,5 %. Ceny stavebních prací meziročně byly vyšší o 2,4 procenta.
Projev, jaký v podvečer 24. února přednesl Petr Fiala, má jeden zásadní význam: Já nebrečím, já chci něco dělat. V tom, co chce dělat, natož co už dělá, byl málo konkrétní. Ale projev to byl i tak důležitý.
Zatímco Evropa čeká od nové německé vlády změnu hospodářské politiky, budoucí kancléř zpochybnil smysl NATO s ohledem na chování USA. Vyplývá to z povolebních rozhovorů.
Míra inflace měřená harmonizovaným indexem spotřebitelských cen (HICP) v EU se zvýšila z 2,7 % v prosinci na 2,8 % v lednu. V České republice pokročila na 2,9 procenta.
Výsledky nedělních mimořádných voleb do německého Spolkového sněmu neslibují ani rychlé, ani hluboké hospodářské reformy. Záleží na tom, jak rychle a s kým Friedrich Merz sestaví koaliční vládu.
Navzdory předvolebním prognózám by novou německou vládu zřejmě mohly složit jen CDU/CSU a SPD bez Zelených. Vyplývá to z výsledků voleb.
Dnes se v Německu konají velmi důležité mimořádné volby do Spolkového parlamentu. Rychlé změny v německé ekonomice to nepřinese, ale hospodářství má šanci vykročit správným směrem.
Index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně v únoru mírně stoupl. Pomohly mu hlavně služby, v průmyslu naopak důvěra pokračovala v poklesu.
Inflace nadále útočí. Po Británii přišla špatná čísla z Japonska, dokonce na úrovni 4 %! Upozornila na to CNBC.
Indikátor důvěry se proti lednu mírně zvýšil o 0,4 bodu na 97,8 bodu. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 0,5 bodu, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 0,5 bodu na 96,6. Souhrnný index zůstává pod dlouhodobým poměrem 100 bodů.