Francie zvažuje upevnění jednotného energetického trhu EU

Další ze „společných celoevropských řešení“ kritického stavu evropské energetiky oznámila Francie. Že prý možná „pozastaví“ na dva roky export své elektřiny do Itálie, protože se potýká s poklesem produkce ve svých jaderných elektrárnách.

To je v příkrém rozporu se sotva dva týdny starým vyjádřením francouzské ministryně pro přechod na ekologické zdroje energie Agnès Pannierové-Runacherové, která slíbila, že národní energetická společnost EDF letos v zimě uvede do provozu všechny dočasně odstavené reaktory jaderných elektráren. Inu, věřte ekologům…

Jaderná elektrárna Isar. Foto: Pixabay

Útržkovité (zatím) informace už nyní vyvolávají útržkovité otázky. Co se té Itálii, dlouholetému čistému dovozci elektřiny, stane? Jestli ona, chuděra, nebude muset elektřinu pro sebe nakonec nakupovat na té společné burze? Respektive, jak a kde ji získávala dosud?

Kam míří francouzské rozhodnutí? Zda ona tím nehodlá onu společnou evropskou burzu, na které by podle Evropské komise měli výrobci nabízet alespoň 60 % své produkce, opustit? Nebo jak jinak zaručí, že její elektřinu tam zrovna nenakoupí Itálie?

Co kdyby teď český premiér oznámil, že „pozastaví“ vývoz elektřiny do Německa, které jí má dostatek a proto klidně zastaví své poslední tři jaderné elektrárny? A také do Rakouska, které vyhrožuje, že se připojí k žalobě ekologických extremistů proti jaderné a plynové energetice? A zároveň by pro tuzemské distributory vyhlásil cenový strop dodávek elektřiny na 50 haléřů za kilowatthodinu?

Ale toho bohdá nebude, aby český král z Lipska utíkal. Co kdyby se Energie Klima Expert Richard von Erste rozzlobil a odmítl Česku přeprodávat ruský plyn, až ho v Německu sám bude mít málo? Nebo kdyby princezna Ursula zase stáhla ty povolenky? Takovou krizi si český král na triko fakt vzít nemůže.

Proto když poté, co Ursula vyhlásila omezování dodávek energie o 5 procent v době odběrních špiček, český premiér Fiala v neděli vyzval svůj národ k dobrovolnému šetření energie. A prohlásil: „Děláme, co můžeme, aby se Česká republika stala co nejdříve energeticky suverénním státem.“ … a vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí Himmelherrgott!