Piotr Kuczyński
Autor je analytikem investičního domu Xelion. Patří dlouhodbě k nejcitovanějším analytikům v Polsku.
Přísloví prodat v květnu a utéct se tentokrát nenaplnilo. Vyvolá umělá inteligence tržní bublinu?
Americké prolomení dluhového stropu může mít podobný následek jako zvýšení úrokových sazeb. "Ruský" zákon v Polsku připomíná McCarthyismus a Čína roste pomalu.
Pokud jde o umělou inteligenci, vidím spíš nebezpečí. Její fúze s novými technologiemi totiž vyústí v něco nepředvídatelného. Lidé nebudou třeba.
Čína nevyhnutelně začne vykonávat hegemonistickou roli. Macronova slova, že bychom neměli být vazaly USA, která pronesl právě po návštěvě země draka, jsou mi blízká. Souhlasím pouze s tím, že načasování tohoto prohlášení bylo rozhodně nešťastné.
Nevěřím, že vlády a centrální banky dovolí, aby se bankovní krize rozšířila na instituce, které označujeme "too big to fail." Zároveň je jisté, že jestřábi v centrálních bankách ztratí chuť na zvyšování sazeb. A investoři, kteří hnáni strachem prodali akcie, asi prohráli.
Myslím, že je ten správný čas na přehodnocení situace na světových trzích. Víra v měkké přistání americké ekonomiky se pomalu vytrácí, ale ještě není na nule. Na druhou stranu roste obava, že Fed zvýší úrokové sazby ještě minimálně třikrát (trh odhaduje 5,4 %) a možná až o 6 % (to jsou ty nejpesimističtější a nejvzácnější prognózy).
Leden je na rozdíl od prosince zatím pro investory na globálních akciových trzích příznivý. Inflace téměř všude klesala rychleji, než se očekávalo. Vyhlídky amerických bank ale nejsou dobré a velká část trhu očekává recesi.
O tom, jak zakončíme letošní rok, měl rozhodnout týden od 12. do 16. prosince. A skutečně, 13. prosince byly v USA veřejněny nové údaje o inflaci. Překvapivě dobré, protože dosáhly „jen“ 7,1 % (o měsíc dříve 7,7 %).
Pamatuje si někdo mimo USA na tento stejnojmenný svátek? Asi málokdo, ale na Black Friday, tedy den po tomto čtvrtečním svátku, si pamatuje každý. Proč je tak důležitý? V minulosti byl obvyklým začátkem prázdninové nákupní sezóny s masivním zlevňováním, kdy bilance obchodních řetězců přešla z červené (ztráta) do černé (zisk).
Otazník v názvu má svůj důvod. Ano, inflace v USA byla 7,7 % (očekával se pokles z 8,2 na 8 %) a například v ČR klesla z 18 % na 15,1 %, ale jeden výsledek nedělá trend. Kromě toho ve druhém případě fungovaly protiinflační štíty.