Před koncem ledna a zasedáním FOMC čeká většina trhu recesi

Leden, na rozdíl od prosince, je zatím pro investory na globálních akciových trzích příznivý. Inflace téměř všude klesala rychleji, než se očekávalo (6,5 % v USA a 16,6 % v Polsku).

New York Stock Exchange, Wall Street. Foto: Angelo Giordano z Pixabay

Prognózy amerických bank nejsou dobré

Začala čtvrtletní reportovací sezóna pro americké společnosti, která táboru „býků“ často pomohla. To byl také začátek letošní sezóny, kdy zprávy zveřejnilo pět amerických bank. Výsledky byly lepší, než se očekávalo, ale prognózy jsou spíše špatné. Akcie těchto bank zahájily seanci pády, ale skončily výraznými zisky, které ukázaly, jaká by mohla být reakce trhu.

Analytici Morgan Stanley varují před výrazným poklesem zisků společností z indexu S&P500, který by měl vyústit ve výprodeje. Nejsou jediní, kdo to tvrdí, ale vše za předpokladu, že rozhodnutí Fedu a globální ekonomické zpomalení povedou v USA k recesi. Průzkum provedený Wall Street Journal ukázal, že 61 % lidí dotázaných na trzích takovou recesi očekává. Předpokládám, že i když se objeví, bude krátká a výrazně nepoškodí výsledky firem.

Předpokládám, že když se objeví recese, bude krátká a výrazně nepoškodí výsledky firem

Třetí lednový týden přinesl poklesy indexů, protože přicházela prohlášení Fedu, podle kterých musí sazby růst a držet se delší dobu nad hranicí pěti procent. Tvrdá fakta, nejen tržní sentiment, naznačují, že Fed může brzy začít měnit názor.

Poprvé od roku 1960 klesla peněžní zásoba

Málokdy se na to kouká, ale stojí za zmínku, že poprvé od roku 1960 se změna peněžní zásoby (agregát M2) dostala do záporné zóny a míra úspor klesla na úroveň roku 2005, protože spotřebitelé je využívají aby si udrželi svou životní úroveň. V prosinci výrazně klesly také maloobchodní tržby a průmyslová výroba.

Boj v Kongresu o zvýšení dluhového limitu může ukončit i kvantitativní uvolňování (QT), tedy prodej aktiv ze strany Fedu (výsledkem QT je zpřísnění měnové politiky). Teoreticky byl dluhový limit USA dosažen 19. ledna. Janet Yellenová, ministryně financí USA, však uvedla, že existují metody, kterými bude federální vláda platit své účty až do léta 2023.

USA už narazily na dluhový limit

Můžeme tedy čelit krizi, protože republikáni hrozí, že Spojené státy zbankrotují, pokud demokraté nebudou souhlasit se škrty v sociálních programech. Získat souhlas bude velmi těžké, což slibuje ostrý politický boj. Nutno přiznat, že k navyšování dluhového limitu docházelo vždy, ale ještě nikdy nebylo v Kongresu tolik zástupců alt-right ve znamení Donalda Trumpa… Ale s tím se budeme trápit někde kolem května.

Do zasedání FOMC (měnového výboru Fed) zbývalo jen něco málo přes týden a lidé z Fedu mlčeli, takže indexy zaútočily na roční sestupnou linii. Toto byl 7. útok indexu S&P 500 a 6. útok NASDAQ na této linii – konečně úspěch pro býky. Teoreticky to byl silný nákupní signál, ale klidně to mohla být past. Skutečný nákupní signál by se objevil poté, co by NASDAQ nakreslil vzor dvojitého dna (překonáno 11.500 bodů). Pak by rozmezí navýšení nemělo být menší než dalších 1300 bodů.

Situace ve Varšavě také vypadala dobře, ale ve třetím lednovém týdnu začala korekce, která se projevila zejména u akcií v bankovním sektoru. Situaci v posledním lednovém týdnu zhoršily fámy o možném prodloužení úvěrových prázdnin do roku 2024.

Prázdniny v roce 2022 stojí banky nejméně 12 miliard polských zlotých. V roce 2023 jich bude ještě více (výše závisí na počtu dlužníků, kteří prázdniny využijí). Pokud se prázdniny v roce 2024 skutečně objeví, budou ztráty sektoru ještě větší (dalších několik miliard). Banky nezkolabují, ale budou méně ochotné a dráž poskytovat úvěry a bankovní sektor na varšavské burze přijde o peníze, což poškodí individuální investory a prostředky akumulované v OFE a PPK.

Banky na tyto fámy reagovaly výprodejem, ale je třeba postupovat opatrně. Vláda má rozhodnout v polovině roku. Bude záležet na tom, zda výše inflace a očekávaná změna výše úrokových sazeb ze strany centrální banky sníží splátky hypotéky. Předpokládám, že inflace může i nadále udivovat (s mírou poklesu), což povede k opuštění myšlenky prodlužování období úvěrových prázdnin.

Nyní nás čeká zasedání FOMC, které může utlumit choutky býčího tábora, ale pokud bude zpráva v souladu s očekáváním většiny, měli by být akcionáři potěšeni. Obávám se, že v Polsku 2/3 účastníků průzkumu SII očekávají další růst indexů a pouze 15,5 % očekává pokles. To není zdravý podíl – hovoří pro korekci, ale neznamená to, že je ve prospěch návratu na medvědí trh.

Je tu ještě jeden problém, a to situace na Ukrajině. Postupné hrozby Ruska bez jejich realizace posílily náš tábor tak, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat stále více útočnými zbraněmi. Někde na této cestě, myslím, může být něco, co by mohlo Rusku umožnit změnit obraz této války (za předpokladu vítězství Ukrajiny nebo zmrazení konfliktu), což by se trhům moc nelíbilo. Ale nevím, co by to mohlo být jiného než jaderné zbraně, samozřejmě. Hrozba je zatím malá, ale není pravda, že neexistuje.

(Text je převzat se svolením autora z jeho autorského blogu na webu Puls Biznesu)