V Evropě je málo společností, které se zabývají umělou inteligencí

Ilustrační foto: Sergei Tokmakov, Esq. https://Terms.Law from Pixabay

Přelom měsíce je mimořádně vzrušující. V lednu se index S&P 500 po úvodním nejhorším začátku roku za posledních 20 let pohyboval těsně pod svým rekordním maximem, ale v pátek 19. ledna ho definitivně překonal. Zpráva, že TSMC, tchajwanský výrobce sofistikovaných integrovaných obvodů, oznámil velmi pozitivní výhled, stačila k tomu, aby ceny akcií „nádherné sedmičky“ společností NASDAQ vytáhla vzhůru.

O týden později ASML, nizozemský výrobce zařízení pro výrobu nejmodernějších čipů (v této oblasti má prakticky monopol), oznámil, že objednávky se ztrojnásobily na úroveň před rokem. To vše pomohlo cenám akcií všech společností, které jsou lídry v oblasti tvorby a využívání umělé inteligence. To zase hnalo indexy na sever, ale bylo to také varování – tak úzký trh (prakticky jen ta „nádherná sedmička“ NASDAQ) se může kdykoli zhroutit.

Určitou energii dodalo trhu zveřejnění makrodat. Předběžný údaj anualizovaného HDP za 4. čtvrtletí v USA vzrostl o 3,3 % (očekávala se 2 %). Nic nenasvědčuje zpomalení a Fed má o čem přemýšlet, ale investoři stojí pevně na scénáři „Goldilocks economy“, což je nejlepší scénář pro býčí tábor. (Tímto termínem, odpovídajícím jménu Zlatovláska, se označuje ekonomika, kteá roste, ale není přehřátá – poznámka redakce).

Evropa se k tomuto trendu nepřipojila, i když dříve index XETRA DAX zaznamenal rekordní zavírací cenu. V Evropě je příliš málo společností, které se zabývají umělou inteligencí. Ještě méně jich je v Polsku. Je sice pravda, že společnost dvou Poláků (ElevenLabs) zabývající se tvorbou hlasu pomocí umělé inteligence dělá vlny, ale bohužel se jedná o společnost působící v USA. Polsko si nedokáže udržet své vynikající IT odborníky. Mzdová konkurence je příliš velká.

Na konci ledna se však již čekalo hlavně na vzrušující přelom měsíců. Nepřeháním, protože 30. ledna zveřejní své čtvrtletní zprávy společnosti AMD, Alphabet (Google) a Microsoft, 1. února skončí zasedání měnového výboru Fed. Proběhne tisková konference jeho šéfa Jeroma Powella a hned následující den zveřejní čtvrtletní zprávy společnosti Apple, Amazon a Meta (Facebook). Z „velkolepé sedmičky“ zůstane pouze Nvidia, která svou čtvrtletní zprávu zveřejní až 28. února.

Lze si tedy představit, co by se stalo, kdyby ceny akcií, nafouknuté při čekání na tyto čtvrtletní zprávy, začaly klesat, pokud by výsledky nebyly skutečně vynikající. Náladu by mohl zkazit i Jerome Powell, protože pokud se šéf ECB změnil z „jestřába“ na něco jako „holubici“, pak by i šéf Fedu mohl udělat obrat a změnit se z „holubice“ na „jestřába“, což mu jeho kolegové z Fedu v lednu důrazně doporučovali.

Lze si tedy představit, co by se stalo, kdyby výsledky nebyly skutečně vynikající

Na pozadí Wall Street a německého trhu vypadala WSE (burza ve Varšavě – poznámka redakce) slabě. WIG20 od svého prosincového vrcholu ztratil až 8,5 % a silná zahraniční poptávka již nebyla patrná. Toto chování WSE bych nespojoval s našimi politickými turbulencemi, i když někteří zahraniční investoři se možná z tohoto důvodu drželi stranou. Zjednodušeně řečeno, od října 2022 WIG20 do prosincového vrcholu posílil přibližně o 70 procent.

Korekce tak velkého nárůstu je zcela oprávněná. Pokud se neobjeví nějaká černá labuť, měl by být rok 2024 pro akciové investice příznivý. Ale nebyl bych to já, kdybych nenapsal, že to tvrdí všichni manažeři a analytici. A pokud tomu tak je, pak by kontrarián měl varovat, že jde o znepokojivý signál.