Trh čeká ekonomickou katastrofu, ale indexy lámou rekordy
Je tu začátek prosince, a tak stojí za to napsat pár vět. V listopadu jsem napsal, že vše nasvědčuje tomu, že konec roku bude jako obvykle příznivý pro býky na akciovém trhu. Tak také tento měsíc skončil. Na světových akciových trzích byl nejlepší za mnoho let. Prosinec ve Varšavě stále slibuje, že bude dobrý, ale Wall Street vykazovala známky únavy.
Rostlo úplně všechno
Znepokojující bylo zejména to, že všechno zdražovalo: akcie, dluhopisy, zlato, kryptoměny… Jako by investiční riziko zmizelo, kleslo na nulu. Hovořilo se o tom, že investoři spojují Zlatovlásku se Santa Clausem. Tento „Goldilocks“ samozřejmě pochází z pohádky a hovoří o tom, že investoři vidí americkou ekonomiku jako tzv. goldilocksovskou ekonomiku. Tedy takovou, která roste s mírnou inflací.
Santa Claus je samozřejmě rallye na konci roku (nazývaná tímto termínem), kdy fondy vylaďují své výkladní skříně. V prosinci se také objeví další faktor, který může poněkud poškodit býčí tábor na akciovém trhu – výprodej ztrátových akcií. Ke konci roku investoři prodávají akcie, na kterých prodělávají, aby mohli využít daňových odpisů. Poté je mohou nakoupit zpět. Na indexy však nepůsobí žádná velká ztráta, takže tento proces bude mít pravděpodobně malý dopad.
Znepokojující může být nejen nedostatek strachu mezi investory, ale také to, že začínají opět nevěřit slovům šéfa Fedu Jeroma Powella. Ten sice při svém posledním veřejném vystoupení hovořil o tom, že úrokové sazby jsou na „dobře limitující úrovni [ekonomické aktivity]“, ale další zvýšení sazeb nevyloučil. Trhy reagovaly, jako by oznamoval snížení sazeb.
Znepokojující může být i to, že investoři začínají opět nevěřit slovům šéfa Fedu Jeroma Powella
Objevují se i další podivné náznaky. Podívejme se například na trh s ropou. Zásoby ropy WTI v USA prudce klesly. Rusko oznámilo, že bude následovat Saúdskou Arábii a v roce 2024 sníží těžbu. Je pravda, že vývoz ropy z USA láme rekordy, ale přesto je další pokles ceny barelu ropy WTI z 6. prosince o 4 % (pod 70 USD), těžko vysvětlitelný.
Trh čeká na ekonomickou katastrofu a indexy lámou rekordy (německý XETRA DAX)? A přitom makrodata z Německa jsou vyloženě hnusná. Poslední údaje o výrobě a výrobních zakázkách jsou dramaticky špatné. Recese v plném proudu.
Někdo se velmi mýlí. Zdá se, že takovou katastrofu předznamenaly prudce klesající výnosy amerických dluhopisů – z přibližně 5 % v říjnu na 4,11 % dne 6. prosince. To táhlo dolů výnosy v ostatních zemích. Například v Polsku, kde výsledek voleb také pomohl, klesly výnosy z 6 % na 5,3 %.
Někdo se velmi mýlí
Víra ve snížení sazeb takový pokles nevysvětluje. Ve skutečnosti roste přesvědčení, že FOMC – měnový výbor Fedu – sníží sazby již v březnu (trh tuto pravděpodobnost oceňuje na zhruba 50 %). A co z toho plyne? Dojde v lednu a únoru k nějaké katastrofě v americké ekonomice, která donutí Fed jednat? Každopádně trh očekává nejen pět snížení sazeb v USA (o 125 bazických bodů), ale také čtyři nebo možná pět snížení v eurozóně. Nepřehání to? Myslím, že přehání, pokud někdo neví něco velmi nebezpečného.
Jedno je podle mého názoru jisté – takové chování trhů Fed nepotěší. A pokud ano, ve středu 13. může šéf Fedu Jerome Powell na své tiskové konferenci po zasedání FOMC investorům vylít na hlavu studenou vodu (sazby se měnit nebudou).
Následující den oznámí své rozhodnutí ECB a šéfka banky Christine Lagardeová bude mít tiskovou konferenci. Ta ale bude mít pro akciový trh pravděpodobně menší význam. Pro měny budou obě konference důležité. Čím „holubičtější“ zpráva, tím hůře pro euro nebo dolar. Předpokládám, že Powell zpřísní tón, což dolaru pomůže.