Náladě na trhu nadále vládnou centrální banky: recese podle nich nehrozí

O tom, jak zakončíme letošní rok, měl rozhodnout týden od 12. do 16. prosince. A skutečně, 13. prosince  byly v USA veřejněny nové údaje o inflaci. Překvapivě dobré, protože dosáhly „jen“ 7,1 % (o měsíc dříve 7,7 %).

Symbolem boje s inflací je jestřáb. Foto Pixabay

(Text autor sepsal 22. 12. Proto obsahuje i přání klidných Vánoc, snad si jej převezmeme alespoň pro zbytek svátků – poznámka redakce).

Před zveřejněním těchto údajů JPMorgan zveřejnil své prognózy a mírně 🙂 se mýlil. Analytici této banky uváděli 15% pravděpodobnost, že cenový index bude činit 7,0 až 7,2 % a index S&P 500 pak získá 4 až 5 %. Cenový index dosáhl růstu 7,1 % a akciový posílil o necelé 1 procento. Takto je to s prognózami našich analytiků…

Členové Fedu zvýšili cílové sazby

Ukázalo se, že trh správně reagoval na tato data velmi klidně. Následující den skončilo zasedání výboru americké centrální banky Federal Open Market Committee (FOMC) a zvýšilo sazby o 50 bodů (do rozmezí 4,25-4,5 %). To se očekávalo, ale nepředpokládalo se, že prognózy (tzv. dot plot) členů výboru ukáží zvýšení cílové sazby na 5,1 % (dříve se očekávalo 4,9 %).

Možná by to nevedlo k poklesu indexů, ale konference Jerome Powella, šéfa Fedu, nepřinesla sebemenší změkčení postoje této instituce. Powell nadále trval na tom, že trh práce si vede dobře a že zvýšení sazeb nepovede k velké recesi. Snad jen úroková sazba stoupne na 4,7 % (ze současných 3,7 %).

Powell trval na tom, že trh práce si vede dobře a že zvýšení sazeb nepovede k velké recesi

Makrodata, která se dostala na trhy, však byla přinejmenším nejednoznačná. Indexy newyorského a filadelfského Fedu a údaje o průmyslové výrobě byly horší, než se očekávalo, ale například index spotřebitelské důvěry US Conference Board dosáhl nejvyšší úrovně za 10 měsíců.

USA: Kde je recese?

Domácí poptávka v USA přitom tvoří asi 90 % HDP. Kde je tedy recese? „Jestřábi“ ve FOMC dostali z této zprávy podporu.

Následující den po zasedání výboru (ano, byly to tři dny, co otřásly trhy) Evropská centrální banka zvýšila sazby o 50 bodů (na 2,5 % – také se očekávalo) a nebylo to žádné překvapení. Ale na konferenci její šéfky Christine Lagarde a v komuniké po jednání se objevily věty o nutnosti dalšího agresivního zvyšování sazeb, což trhy překvapilo a zmrazilo. Podobná rozhodnutí Swiss National Bank a Bank of England a podobná prohlášení vytvořily obraz malovaný centrálními bankami – recese nám nehrozí, s inflací budeme bojovat ze všech sil.

Korekce na akciových trzích

To znamenalo začátek dynamické korekce na akciových trzích (v Polsku velmi omezené). V úterý 20. prosince se k výše zmíněným centrálním bankám přidala jedna, která dělá úplně jinou politiku. Přestože Bank of Japan (BoJ) nezvýšila úrokové sazby (stále mínus 0,1 %), zvýšila strop, na který se může úroková sazba dluhopisů zvýšit (z 0,25 na 0,50 %) – BoJ kontroluje výnosovou křivku a tudíž tento strop.

To dodatečně posílilo (výrazně) japonský jen, který od poloviny října díky oslabení dolaru posiloval. Také položilo velký otazník nad procesem provádění obchodu, tj. půjčování si ve slabé měně (jen) za účelem investování do zhodnocující se měny (dolar). Toto je však úplně jiný příběh.

V každém případě výsledkem těchto kroků centrální banky bylo, že vedly k velké korekci na akciových trzích. V USA se index S&P 500 prudce odrazil od své roční klesající trendové linie a NASDAQ se posunul ke svému ročnímu dnu. Tento text píšu ve čtvrtek 22. prosince, tedy po odrazu na akciových trzích, ale to neznamená, že konec roku musí být pro tábor „býků“ dobrý.

Nutno ale podotknout, že jsme pravděpodobně přišli o velmi spolehlivý rozcestník, kterým byla makrodata. Do posledního zasedání FOMC trhy reagovaly podle zásady, že čím horší data, tím lépe pro akcie, protože Fed nebude tak jestřábí. Po této schůzce vidíme reakce typu „čím horší data, tím hůř, protože Fed stejně zvýší sazby a zisky firem klesnou“.

čím horší data, tím hůř, protože Fed sazby zvýší stejně a firemní zisky klesnou

Uvidíme, jestli tento trend bude pokračovat, protože to není vůbec jisté. Jisté však je: čím horší data z trhu práce a nižší inflace, tím lépe pro akcie. Ale tato data uvidíme až v lednu a zasedání FOMC se bude konat 31. ledna až 1. února 2023, takže je toho dost času na vypracování tržního konsensu.

Předpokládám, že poslední dny budou nevyzpytatelné, protože na jedné straně budou fondy bojovat za lepší konec roku 2022 (windows dressing), ale na druhé straně mnoho investorů (v USA, Polsku a nejenom) uzavře pozice se ztrátou, aby si snížili daňový výměr pro rok 2022.

Obrat by se měl snižovat, takže rozvinutý směr nebude mít prognostický význam. Co se týče celého roku 2023, jsem zatím optimista, ale v prvním čtvrtletí očekávejte vysokou volatilitu.

A na závěr: Přeji vám klidné Vánoce s rodinou. A v Novém roce zdraví, lásku a investiční úspěchy