Konec května a začátek korekce?

Foto: StockSnap z Pixabay

Je nejvyšší čas napsat pár vět o dění na finančních trzích a v americké a polské politice. Je nejvyšší čas, protože v Evropě se začíná potvrzovat rčení „prodat v květnu a odejít“ a v den psaní tohoto článku byl poslední květnový den. Zdůrazňuji, že píši o korekci v Evropě, se zvláštním důrazem na Polsko, protože v USA je sice trh velmi zúžený, ale zatím se výraznější korekce nedočkal.

S&P 500 je vlastně S&P 10

Pokud jde o tuto úzkost amerického trhu, američtí komentátoři poukazují na to, že index S&P 500 (500 největších společností v USA) je ve skutečnosti S&P 10. Deset největších společností v tomto indexu totiž tvoří přibližně 30 %. Akcie menších společností ve skutečnosti vůbec nerostou. Russell 2000, index menších společností, skomírá někde kolem října 2022.

Takto úzký trh znamená, že například 25. května akcie společnosti NVIDIA (společnost vyrábějící grafické procesory a další čipy používané při budování umělé inteligence) díky zvýšené prognóze tržeb (očekává se, že v tomto čtvrtletí nebudou činit 7 miliard USD, ale až 11 miliard USD) vzrostly o 25 %. Což se podílelo na růstu indexu S&P 500 o 0,6 % (v té době získal 0,88 %) a na růstu indexu NASDAQ o 1 % (získal 1,7 %). Mimochodem, v letošním roce akcie společnosti NVIDIA vzrostly ze 150 na 412 dolarů (na svém vrcholu).

To je podle mého názoru jednoznačně začátek býčího trhu poháněného honbou za umělou inteligencí. Mohlo by to být něco podobného, co jsme zažili na konci 20. století při boomu dotcomů. Tehdy Allan Greenspan (tehdejší šéf Fedu) v prosinci 1996 prohlásil, že na trhu dochází k „iracionálnímu přehánění“. Měl pravdu, ale index NASDAQ rostl ještě více než tři roky a získal více než 280 %… Do roku 2003 pak ztratil vše, co tehdy získal, ale to už je úplně jiný příběh.

To je jednoznačně začátek býčího trhu poháněného honbou za umělou inteligencí

Radil bych vám, abyste byli velmi opatrní, protože v té době se objevila spousta společností s přídavkem .com ke svému názvu (také v Polsku), přičemž v drtivé většině to byly prostě výbuchy. I nyní se určitě objeví společnosti, které budou mít v názvu něco společného s umělou inteligencí (AI). Předem varován, předem varován 😉

Na pozadí honby za umělou inteligencí se odehrávala bitva o zvýšení limitu amerického dluhu (31,4 bilionu USD). V den psaní tohoto článku již bylo známo, že prezident Joe Biden a vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy se dopracovali ke konsensu, který potěšil jen málokoho. Právě 31. května se o této dohodě mělo ve Sněmovně reprezentantů hlasovat. Zřejmě do 5. června má federální vláda peníze na své výdaje. (Pozastavení stropu již schválily obě homory kongresu – poznámka redakce).

Navýšení dluhu: jako by se zvedly sazby

Zmíním se zde o důsledcích dohody. Především vláda bude muset vydat dluh v hodnotě zhruba 1 bilionu dolarů, což z trhů vysaje likviditu. Podle analytiků to bude mít stejný následek jako by mělo zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Druhým významným faktorem bude snížení fiskálních (vládních) výdajů během 2 fiskálních let (fiskální rok začíná 1. října). To prý bude mít také podobný efekt jako zvýšení sazeb o 25 bb. Pokud je vidět, že členové Fedu vůbec nemají chuť cyklus zvyšování sazeb dokončit (možná si dají 14. 6. pauzu), pak se recese v dalších čtvrtletích stává pravděpodobnější. Mimochodem, je to pravděpodobně jediná vláda, která si ve volebním roce (2024) sama utahuje výdaje. Je zvláštní, že to demokraté tolerují.

Čína zrychluje velmi pomalu

Jsme svědky toho, že ekonomika v Číně zrychluje velmi pomalu, což vyvolává obavy po celém světě. Ano, vede to k poklesu cen komodit, což pomáhá omezovat inflaci, ale bohužel to omezuje aktivitu ve světové ekonomice.

Čína je velkým, negativním, překvapením letošního roku. Pro mě osobně je to velké zklamání, ale nevzdávám se, protože si myslím, že Čínská lidová banka a vláda (strana) si nemohou dovolit pomalý růst. Pouze přijde se značným zpožděním. To vše by mohlo vést ke korekci i na Wall Street.

Nyní upozorňuji čtenáře v České republice (blog zde má zastoupení – samozřejmě ne v polštině😉), že vstupujeme na polské území. Nejprve snad k HDP a inflaci. HDP vykazuje pokles soukromé spotřeby a nárůst čistého vývozu (kterému pomohl pokles ceny ropy a silnější zlotý) a investic. To je docela dobrá struktura. Také údaje o inflaci dávají naději na zlepšení. Samozřejmě mohou být i slabé – záleží na tom, kdo je komentuje 😉 . Fakt – 13 % meziročně je hodně a pokles ze 14,7 % je způsoben efektem vysoké srovnávací základny z května 2022. Ale to, že se květnová inflace oproti dubnu 2023 nezvýšila, je pozitivní. A ty, kteří předpovídají katastrofu, varuji: bude líp.

Prezident cetrální banky před Státním tribunálem?

Plně souhlasím s názorem, že prezident poslké centrální banky Adam Glapiński zneužívá svůj úřad a dokonce porušuje zákon, když se vyjadřuje k jedné straně politických otázek. Mimochodem, v případě vítězství opozice (v Sejmu je potřeba nadpoloviční většina) by mohl být postaven před Státní tribunál (ústavní orgán soudnictví , jehož hlavním úkolem je prosazování odpovědnosti nejvyšších státních orgánů a úředníků za porušování ústavy nebo zákona v souvislosti se zastávanou funkcí, ev. v působnosti jejich úřadu – poznámka redakce). Vyprávění pohádek o postavení prezidenta Andrzeje Dudy před Státní tribunál je zcela nesmyslné (je třeba 374 hlasů v Národním shromáždění = Sejm + Senát – toho nelze dosáhnout). Dokonce i předseda vlády to bude mít těžké (je třeba 276 hlasů v Sejmu).

Překvapuje mě však kritika prezidenta za to, že se zabývá volebními návrhy strany. Samozřejmě to dělá nevkusným způsobem a měl by se zabývat všemi stranami, nejen Občanskou paltofrmu (PO) a Právem a spravedlností (PiS). Nicméně centrální banka má zajistit, aby inflace nebyla příliš vysoká. Nemohou tedy analytici banky odhadnout dopad volebních slibů stran na inflaci? Podle mého názoru nejen mohou, ale měli by. Je také jasné, že současné návrhy PO jsou mnohem velkorysejší než návrhy PiS (což se jistě změní). Celkově: již od roku 2015 jsem upozorňoval, že PiS připravuje půdu pro takový závod…..

Tolik dobré zprávy o HDP a inflaci. Bohužel ke slabšímu globálnímu sentimentu přispěl i nešťastný „ruský“ zákon podepsaný prezidentem Dudou (zákon o posouzení ruského vlivu, kritizovaný řadou institucí jako možný nástroj, jímž vláda zabrání pro ní nepohodlným lidem na cestě do veřejných funkcí – poznámka redakce).

Právníci a politici přirovnávají jeho dopady k tomu, co se dělo za stalinské éry, což je samozřejmě velká nadsázka. Někteří hovoří o diktatuře v Polsku ve 30. letech (zákon však nepředpokládá věznění, a to nejen proto, že Bereza Kartuska (nechvalně proslulá věznice – poznámka redakce) je v Bělorusku). Podle mého názoru má nejblíže k tomu, co rozpoutal Joseph Raymond „Joe“ McCarthy v USA. Člověk může a měl by kritizovat ty, kteří jsou u moci, za mnoho věcí, ale takový zákon je definitivním překročením červené čáry.

Ruský zákon je překročením červené čáry. Má blízko k McCarthyismu

Neklid, který je od 30. května patrný na burze (a částečně i na měnovém trhu), byl poněkud maskován zhoršením globálního sentimentu a globálním posílením dolaru. Náladu však nepochybně zhoršily reakce Evropské unie (EK a Parlamentu) a USA, které kazí atmosféru kolem Polska. USA jsou méně důležité, protože jim pomáháme na Ukrajině a naše obchodní vztahy nejsou příliš velké. Fondy EU jsou však ohroženy.

Všichni si ovšem pamatujeme, že kapitál si rychle zvyká i na velmi nedemokratické vlády (Rusko před válkou, Turecko, Saúdská Arábie atd. atd.) a vrací se tam, kde může vydělat. Minimálně do polských voleb je však situace poněkud odlišná a fondy do země neproudí. A když se k tomu přidá rozhodnutí Soudního dvora EU (15. 6.) a možné prodloužení úvěrových prázdnin do roku 2024 (což zasáhne banky), situace nevypadá dobře.