Strach: Začalo to Silicon Valley

Ilustrační foto: Steve Buissinne from Pixabay

Šéf Fedu Jerome Powell minulý týden během svého půlročního projevu před senátním a sněmovním výborem vyděsil investory „jestřábím“ postojem. Předpokládalo se, že úrokové sazby vzrostou dokonce na 6 % a krok navýšení dosáhne 50 bodů. Problém však nastal s SVB (Silicon Valley Bank), tedy bankou, která poskytovala služby 45 % amerických start-upů. Pak přišla další banka, tedy Signature Bank. Konečně problém nabobtnal s Credit Suisse. Tím se situace změnila.

SVB se nakonec v pátek 10. března zhroutila a o víkendu byla prodána. Vyvstala základní otázka: jde o větší, systémový problém amerického bankovního sektoru, nebo o jednorázovou událost? Šéf FDIC (tato instituce zajišťuje pojištění vkladů) před tím dlouhodobě varuje. Existoval řetězec příčin a následků. Malé podniky, vyděšené, že se blíží ekonomické zpomalení nebo možná dokonce recese, spěchaly pro své vklady, protože potřebovaly hotovost.

Banka musela prodávat draze nakoupené dluhopisy (kdy se výnosy blížily nule), což vedlo ke ztrátám (asi 2 mld. USD) a následně k jejímu pádu. Nebyl by žádný problém, kdyby nebylo potřeba prodávat dluhopisy k uspokojení vkladatelů. Normálně by banka držela dluhopisy až do splatnosti, obdržela by nominální hodnotu, za kterou je nakoupila, plus úrok. Situace však nebyla normální.

Hodně se mluvilo o špatném řízení rizik v této bance, a to byl skutečně důvod, proč se dostala do bezvýchodné situace. Členům představenstva se mimochodem podařilo prodat své akcie ještě před krachem a akcionáři už na představenstvo oznámili žaloby.

Členům představenstva se podařilo prodat akcie ještě před krachem a akcionáři už oznámili žaloby

SVB měla vklady mírně přes 200 miliard dolarů, což na americké poměry není mnoho, ale na polské poměry téměř 1 bilion PLN tvoří celková aktiva největších polských bank. Velké americké banky jsou však desetkrát větší. Sektor menších bank v USA tvoří 97 % z počtu bank (4,5 tisíce), aktiva tvoří 14 % celého sektoru (cca 3,5 bilionu USD – náš bilion, ne americký). Mnoho.

Investoři stáli před otázkou: je problém bankovního sektoru důležitější než to, že pod jeho vlivem Fed zpomalí nebo dokonce zastaví svou křížovou výpravu proti inflaci? Na tuto otázku nebyl nikdo schopen odpovědět. Nomura tvrdila, že 22. března měnový výbor sníží sazby o 25 bodů, Goldman Sachs věřila, že je nechá beze změny, a já věřil, že budou zvýšeny o 25 bp (aby nebylo vidět, že se Fed bojí).

Nomura předpověděla dokonce snížení sazeb

Přehnaná reakce?

Výsledkem byly poklesy indexů, výprodej bankovního sektoru, pokles výnosů dluhopisů a růst ceny zlata. Reakce se zdála přehnaná (minulý týden KBW index bankovního sektoru ztratil 16 %), protože velké americké banky nebyly ohroženy. Ale malé, lokální banky mohly přežít a pravděpodobně částečně přežily bankovní run, neboť velké banky zaznamenaly lavinu nových zákazníků – ti stáhli kapitál z malých bank a převedli je do těch, které jsou „příliš velké na to, aby zkrachovaly“. Zbývalo se zeptat odborníků na psychologii davu, co bude dál.

Kromě toho se čekalo, jak dav zareaguje na protiopatření. FDIC (pojištění vkladů do 250 000 USD) a Fed již o víkendu vytvořily podmínky pro zajištění vyšších vkladů v bankách, které jsou v problémech. To na chvíli uklidnilo náladu, i když to vzbudilo i hlasy nespokojených lidí, protože dalo vzniknout tomu, čemu Američané říkají „morální hazard“. Jedna věc byla jistá – jestřábi v centrálních bankách ztratí chuť na zvyšování sazeb.

jestřábi v centrálních bankách ztratí chuť na zvyšování sazeb

Problém Credit Suisse

Pak se ale objevil problém u Credit Suisse, švýcarské banky s aktivy čtyřikrát většími než SVB. V roce 2022 vykázala ztrátu asi 8 miliard dolarů a správní rada připustila, že její finanční zprávy obsahovaly „nesrovnalosti“ v předchozích dvou letech. A to byl problém, který vedl některé odborníky k tomu, aby hovořili o novém případu, jako byl bankrot Lehman Brothers v roce 2008.

K datu psaní tohoto textu (15. března) akcie klesly o více než 20 procent, protože hlavní saúdskoarabský akcionář odmítl rekapitalizaci banky. Představenstvo tvrdilo, že nežádá švýcarskou vládu o pomoc, ale nebylo pochyb o tom, že vláda v tomto případě nedovolí, aby se zhroutila. Obavy o kondici celého globálního finančního sektoru vedly k hlubokému diskontu bank, protože si nikdo nebyl jistý, jak se bude vyvíjet.

Nevěřím, že vlády a centrální banky dovolí, aby se bankovní krize rozšířila na velké instituce

Nevěřím, že vlády a centrální banky dovolí, aby se bankovní krize rozšířila na tyto instituce TBTF (too big to fail). Pokud by to dovolily, vznikla by velryba, o které se dlouho říkalo, že má obrovské problémy (jedna z německých bank si ji najde, když bude chtít). Takže to asi zase dopadne tak, že ti investoři, kteří hnáni strachem prodali akcie, prohráli. Pravděpodobně, ne jistě.

investoři, kteří hnáni strachem prodali akcie, asi prohráli

(Text je se svolením autora převzat z jeho blogu na serveru Puls Biznesu)