Mírotvůrce zatáhne do války i Česko

Něco málo už se ví. Sankce oznámili britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel a americký prezident Joe Biden. Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že jestli se Putin nezklidní, plynovod Nord Stream II nedostane povolení k provozu. Na to konto bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv přes tweet sdělil, že zastavení projektu plynovodu Nord Stream bude pro Evropany znamenat výrazné zdražení plynu. „Vítejte v novém světě, kde Evropané budou brzy platit 2000 eur za tisíc kubických metrů plynu.“ Nyní platí kolem 800 EUR za MWh.

Kromě plynovodu jsou sankce namířeny proti osobám, které v Rusku rozhodují (poslanci Dumy), nebo mají ekonomickou moc (oligarchové), a proti bankám, které pravděpodobně invazi do Ukrajiny financují. Některé další se prý ještě dojednávají. Jak už napsal kolega Roman Pospíšil, otázkou je, jaký mají sankce účel a jak budou efektivní.

Snad se tedy vyhýbají „obyčejným Rusům“, tedy v zásadě těm pracovitým a chudým. Avšak povedou k tomu, že horních 10 tisíc zvedne vzpouru proti svému mírotvůrci? Nelze vyloučit. Když někomu ukrátíte blahobyt a svobodu, to se moc těžko odpouští.

Ale co když –  zdůrazňuji: co když – existuje tajná či nepsaná dohoda oligarchů s Putinem, že když invazi podpoří, dostanou půl království? Doly, hutě, elektřinu, černozem, vlídné mořské pláže…? Cosi jako „vzájemné porozumění“, které v předválečných měsících a letech vládlo v politice EU a Německa vůči Rusku a Putinovi?

V tomto smyslu sankce západu zase nesmějí příliš poškodit evropskou ekonomiku a zatížit evropské obyvatelstvo. Budou se dojednávat mnohostranně, se všemi evropskými státy, což signalizuje nějaký nedůsledný, nezubatý kompromis.

Co můžeme čekat u nás?  Vstup do války. Dostatek a cena energie bude první boj. Zesílí sabotáže v kybereprostoru – ruská síla v této zbrani je jen těžko odhadnutelná. Informační a propagandistická válka. U nás žije hodně Rusů. Kdo z nich chce „jen tak“ žít a pracovat, kdo z nich je, nebo se může rychle stát pátou kolonou? Ukrajinců u nás bydlí ještě více. Je nutné očekávat společenské i národnostní konflikty, tzn. zvýšené bezpečnostní riziko, případně i ekonomickou destabilizaci v některých odvětvích. Pád kursu koruny.

Fialova vláda podpořila postup EU, naši vládu zase podpořil Svaz průmyslu a dopravy. A doufá, že podnikům postiženým případnými sankcemi česká vláda pomůže. Zatím to nezní jako podmínka.

Pro začátek je to sympatické, ale nedostatečné. Nenechávejme stranou naše „obyčejné občany“. Také budou válkou postiženi, a na dlouho. Putin už vyhlásil, že chce také Pobaltí.