Sankce vždycky odnesou i nevinní. Kde má Putin slabé místo?

Najít tu správnou reakci na ruskou agresi je věcí tak složitou, že radit z pozice toho, kdo nenese zodpovědnost, by bylo až trapné. Spíš tedy jen otázku – kde je vlastně slabé místo, na které se dá zaútočit? A má ruský prezident Vladimír Putin podporu domácích oligarchů a spoludržitelů moci?

Vždy, když někdo uvalil sankce na cizí zemi, odnesla i spousta nevinných lidí. Pravda, nejvíc, když šlo o země chudé. Jedna otázka zní, jak se tomu vyhnout. Ta druhá, jak být efektivní.

Doposud to vypadalo, že západ Evropy a sever Ameriky nebudou jednotné. Samotné severoamerické sankce by přitom měly zřejmě jen slabou účinnost. Provázanost ekonomik USA a Ruska je přece jen poměrně malá. Podmínkou úspěchu je zjevně postup silné skupiny. Přičemž na úrovni EU hrozí minimálně veto ze strany Maďarska.

Ať už to dopadne jakkoliv, pořád mi brouzdá hlavou jedna myšlenka. Putin má diktátorské rysy, ale přece mu nepatří celé Rusko. Málokterá teorie zabývající se elitami, mocí a politologií, považuje vůdce zemí, kde existují silné mocenské struktury a mimořádně bohatí podnikatelé, za neomezené.

Je v zájmu těch nejbohatších Rusů, aby nynější dobrodružství pokračovalo? Ano, a proto Putina podporují? Protože chtějí silné Rusko v bipolárním či „tripolárním“ světě, kde vojenská síla opět nabude na významu? Nebo ne, protože chtějí obchodovat a chtějí, aby Evropa na plány ke snížení závislosti na ruských surovinách zase odsunula do pozadí? A chtějí cestovat a nemít zmrazené účty?

Opravdu je prezidentova moc neomezená jako u Kaddáfího, Cháveze či Pinocheta? Vždyť i Fidel Castro údajně ustupoval svým spolustraníkům, včetně bratra Raula. A silné mocensko-podnikatelské skupiny dokázaly vůdce mnohdy  odstavit, když jim začal škodit. Probíhá tedy boj jen a pouze na území Ukrajiny, nebo i v leckterém zákulisí?

Těžko říct. Je to jen otázka. Zná ale někdo odpověď?