Dva měsíce nejistoty? Evropské ekonomice škodí pomalé oživení v Číně

Medvědi a býci, symboly poklesu a růstu. Foto: Gerd Altmann z Pixabay

Ve svém posledním příspěvku jsem se ptal, zda „Contrariáni zabrzdí letní býčí trh?“. Záleží na tom, kam se podíváte. Evropské indexy vypadaly poměrně slabě, protože se od dubna (francouzský CAC-40), resp. května (německý XETRA DAX) nacházely v korekčním bočním trendu. Stojí však za zmínku, že pro býky to byl i tak úspěch, protože evropská makrodata byla velmi slabá.

Nejnižší index nákupních manažerů za 14 let

Německý index PMI (index nákupních manažerů) pro průmysl přistál na 38,8 bodu, což je, pokud nebereme v úvahu pandemii, nejnižší úroveň za posledních 14 let. Evropské a zejména německé ekonomice škodí pomalé oživení čínské ekonomiky. Určitou naději vzbudila rozhodnutí politbyra Čínské komunistické strany, které vyhlásilo proticyklickou politiku, poměrně rozsáhlou záchranu ekonomiky, zaměřenou na oddlužení místních vlád, pomoc developerům a podporu spotřebitelské poptávky. To vedlo k mini euforii v Hongkongu, ale byla to pouze jednodenní euforie (index Hang Seng vzrostl o 4 %), protože trhy čekaly na podrobnosti těchto návrhů.

Evropské a zejména německé ekonomice škodí pomalé oživení Číny

Příliš optimistický výhled na trh vůbec neublížil ani Wall Street, ani burze WSE. Zejména Wall Street mohla být překvapena. Tam se index CNN (extrémní strach – extrémní chamtivost) koncem července stále držel v kolonce „extrémní chamtivost“ (i když byl blíže 80 bodům než 100 bodům). Průzkum Americké asociace individuálních investorů (AAII) ukázal (19.07), že „medvědů“ bylo jen asi 21 % (průměr historických údajů je 31 %) a „býků“ 51 % (průměr je 37,5 %).

Medvědů bylo jen 21 %, historický průměr je 31 %

Takto velká převaha optimistů vybízí k opačnému přístupu k trhu. Koneckonců, pokud je tolik investorů optimisty, pak pravděpodobně nakoupili akcie a čekají, až je někdo koupí za vyšší cenu. A kdo má kupovat, když akcie má téměř každý? To je samozřejmě hrubé zjednodušení, protože manažeři fondů na rozdíl od individuálních investorů tak optimističtí vůbec nebyli. Nicméně stojí za zmínku, že Michael Wilson z Morgan Stanley, po mnoho měsíců přední „medvěd“, nedávno řekl „mea culpa“. Uvedl, že se mýlil a že trh se dokonce začal rozšiřovat.

Skutečně tomu tak bylo, neboť to již nebyly pouze společnosti související s umělou inteligencí, které v posledním období vedly indexy na sever. Od začátku června 2023 si index Russel 2000 sdružující společnosti s malou tržní kapitalizací připsal 15 %. Kromě toho si index DJIA za čtrnáct dní připsal více než 5 % a dosáhl úrovně z května 2022. Index S&P 500 byl od svého historického maxima vzdálen pouhých 5 %.

Jako obvykle (téměř obvykle) býčímu táboru pomohla sezóna čtvrtletních zpráv amerických společností. Banky vypadaly skvěle a high-tech společnosti v den psaní článku teprve začínaly zveřejňovat výsledky. Bylo to spíše smíšené, protože například Alphabet (Google) a Meta (Facebook) investory potěšily, zatímco Microsoft se svými prognózami znepokojil. Výsledky Texas Instruments (výrobce čipů) se také nelíbily. Na výsledky Nvidie – společnosti, která vyrábí čipy pro umělou inteligenci (grafiku), si budeme muset počkat ještě téměř do konce srpna. V srpnu budou důležité také výsledky společností Apple a Amazon (3.8.).

V den, kdy jsem napsal část tohoto příspěvku (26.7.), rozhodoval FOMC (Federální výbor pro volný trh) o výši amerických úrokových sazeb. Všichni věděli, jaké bude rozhodnutí, a Fed očekávání nezklamal – sazby byly zvýšeny do pásma 5,25 – 5,50 %.

O den později zvýšila sazby také ECB, a to o 25 bazických bodů (na 4,25 %, depozitní sazba na 3,75 %). Situace v eurozóně je složitější než v USA, protože inflace je vyšší a ekonomika slábne. Christine Lagardeová, šéfka ECB, během své tiskové konference nijak nenaznačila, že by předpokládala, že v září ke zvýšení sazeb opět nedojde, a pravděpodobně by k němu dojít mělo.

V září by pravděpodobně mělo dojít k dalšímu zvýšení sazeb v eurozóně

Výborné údaje zveřejněné v USA zastínily její konferenci a vedly k tomu, že kurs EUR/USD 27.07 přešel od výrazného růstu k výraznému poklesu. Na akciovém trhu to investoři zřejmě nečekali, protože předpokládají, že údaje jsou spíše předzvěstí měkkého přistání americké ekonomiky než dalšího zvyšování sazeb. Riskantní předpoklad…

I po rozhodnutí FOMC zůstávala otázka, co řekne šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci. Příští zasedání se bude konat v září, i když, jak jsem psal v předchozím textu, během sympozia Fedu v Jackson Hole (24. – 26. 8.), se určité náznaky zářijového rozhodnutí pravděpodobně objeví.

Všichni sledují Fed

Powell se během své konference snažil neříci, jaká je pravděpodobnost ukončení cyklu zvyšování sazeb, které se koneckonců ocitly na úrovních nevídaných 22 let. Nadále říká, že vše závisí na dalších datech, že je před Fedem ještě dlouhá cesta, než dosáhne očekávaných 2 % CPI. Portály poukazují na to, že Powell neočekává recesi, ale podle mého názoru to není nic nového, protože vždy mluvil o měkkém přistání.

Pokud jde o budoucí kroky FOMC, jasně a několikrát řekl, že v září je možné jak zvýšení sazeb, tak i jejich pozastavení (20.9.). Trh chce slyšet pouze „pauza“, protože žádné „stop“ neexistuje, takže reakce trhů byly následující den velmi „býčí“. Nic však není tak jednoduché, jak se zdá. Na Bloombergu jsme se dočetli o očekávané pauze ve zvyšování sazeb v září a na Reuters o nejistotě ohledně zářijové akce Fedu. Powell řekl, že vše závisí na makrodatech, a těch bude v příštích dvou měsících dostatek. Řekl také, a to velmi jasně, že letos ke snížení sazeb nedojde.

Inflace v USA klesla na 3 %

Fed má problém, protože inflace měřená indexem spotřebitelských cen sice klesla na 3 %, ale nyní bude mnohem těžší ji snížit na očekávanou úroveň 2 %. Zvláště když spotřebitelská nálada je výborná (index Conference Board na nejvyšší úrovni za poslední dva roky), trh práce je ve výborné kondici a mzdy poměrně rychle rostou. Navíc v poslední době rychle roste ropa, což bude boj s inflací rovněž ztěžovat.

To vidí investoři, kteří se vrhli na dluhopisy TIPS (indexované inflací). Ty jsou vydávány na různou dobu trvání a dluhopis vázaný na inflaci je hlavní (ten, za který se kupuje), výnos zůstává stejný. Je zajímavé, že odstup výnosu desetiletých dluhopisů TIPS od výnosu běžných státních dluhopisů je 2,3 p.b. To znamená, že pokud inflace překročí 2,3 %, budou na tom investoři lépe s dluhopisy TIPS než s těmi běžnými.

Jak je vidět, mnoho investorů nevěří v úspěch Fedu při snižování inflace na 2 %. Pokud mají pravdu, pak buď bude Fed tvrdohlavý a uvrhne ekonomiku do recese, aby za každou cenu dostal inflaci na dvě procenta, nebo… změní inflační cíl. Nicméně přísloví z Wall Street říká „don’t fight the Fed“ (nebojuj s Fedem, nebo prohraješ). Uvidíme, zda se toto rčení naplní i tentokrát. Zatím je stále ve hře to, k čemu Fed směřuje, tedy „Goldilocksův scénář“ (jde o pohádku): měkké přistání ekonomiky, tj. sestup do nízké inflace, aniž by to ekonomiku nepřiměřeně poškodilo. Jak jsem napsal výše: riskantní předpoklad.