Téměř všechna ruská ropa se minulý měsíc prodala nad cenovým stropem

Ilustrační foto: Hans Toom z Pixabay

Rusko minulý měsíc vyvezlo téměř všechny své dodávky ropy za cenu, která překračovala cenový strop stanovený skupinou vyspělých zemí G7, napsala s odvoláním na studii Kyjevské ekonomické školy (KSE) agentura Bloomberg. Označuje to za poslední známku toho, že západní sankce nedokážou omezit přístup Moskvy k financím pocházejícím z prodeje ropy.

Zmíněná studie KSE ukázala, že přes 99 % ropy přepracované po moři se prodalo nad stropem 60 dolarů za barel, který loni stanovila skupina G7. Cena ropy, která se vyváží z hlavních ruských přístavů, podle ní v průměru dosáhla ceny 79,40 dolaru za barel.

Skupina vyspělých zemí G7 se loni dohodla na mechanismu, jak Rusku znemožnit prodej surovin na světových trzích, a tak mu zkomplikovat financování válečného tažení na Ukrajině. Protože úplný zákaz nákupu ruské ropy by poškodil i západní ekonomiky, dohodly se země G7 spolu s Austrálií a Evropskou unií, že ruskou ropu lze nakupovat při splnění stanovených podmínek. Tou hlavní je, že cena nepřekročí 60 dolarů za barel. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu.

V prvních měsících letošního roku pomohl strop omezit ruské příjmy z ropy, ale jeho účinnost se postupně snížila. Rusko se v posledních měsících více spoléhá na stínovou flotilu tankerů s nejasnými vlastníky a pojištěním, a své příjmy z ropy tak zvyšuje.

Země skupiny G7 na situaci reagují. USA sankcionovaly pět tankerů za porušení cenového stropu a napsaly společnostem po celém světě ohledně přibližně stovky plavidel, která mohla toto opatření porušit. Evropská unie rovněž podniká kroky, které společnostem ztíží prodej tankerů do stínové flotily.

Podle institutu KSE bylo v říjnu téměř 30 procent veškeré ruské ropy přepravené po moři pojištěno v zemích G7, Evropské unie či v jiném západním státě.

Lodní společnosti a pojistitelé musí od obchodníků obdržet potvrzení, že náklad splňuje cenový strop. Neexistuje však žádný reálný způsob, jak to kontrolovat, a je známo, že ceny ruské ropy již několik měsíců překračují stanovený strop, napsal Bloomberg.

„To znamená, že obchodníci s ropou a makléři pravděpodobně poskytují poskytovatelům služeb v zemích G7 a EU zfalšované informace o cenách,“ uvádějí autoři studie.