Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 3,3 %

Foto: redakce SH

Tempo růstu americké ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí zpomalilo na 3,3 procenta ze 4,9 procenta ve třetím čtvrtletí. Ve svém odhadu to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je však lepší, než čekali analytici. V celém loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států podle ministerstva zvýšil o 2,5 procenta.

Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpokládali, že největší ekonomika světa vykáže ve čtvrtém čtvrtletí dvouprocentní růst. Otázkou je, jak na tento vývoj zareaguje centrální banka Fed. Obecně všichni čekají na snižování sazeb, které by mělo podpořit růst a akciové trhy. Inflace se zdá být pod kontrolou a inflační očekávání se pohybují okolo dvou procent. Konsensus analytiků a trhu je ale takový, že příští týden na pravidelném zasedání měnového výboru to ještě nebude. A že Fed ponechá základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let

Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 2,8 procenta. Jejich růst tak pouze mírně zpomalil proti čtvrtému kvartálu.

Předběžné výsledky průzkumu Michiganské univerzity navíc minulý týden ukázaly, že spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v lednu výrazně vzrostla a dostala se na nejvyšší úroveň od léta 2021. Za růstem důvěry stál větší optimismus Američanů ohledně vývoje příjmů domácností i ohledně vývoje inflace.