Komentáře

Motor českého průmyslu dostal stopku

Evropská komise dosáhla ve svém tažení za zelenou revoluci dílčího úspěchu. V úterý 7. června v podvečer většina levicově smýšlejících progresivistických poslanců v Evropském parlamentu (EP) včetně 4 českých Pirátů a Luďka Niedermayera z TOP09 prosadila, že po roce 2035 se nebudou moci vyrábět a prodávat nové vozy se spalovacími motory.

Oč těm odborům jde?

Není snadné pochopit, proč odbory státních zaměstnanců vyhlašují stávkovou pohotovost za zvýšení platů. Musíme se přece všichni uskromnit, abychom neroztočili inflační spirálu. A průměrný plat ve státním je vyšší než v soukromém sektoru. „Sobci a vyžírkové“, nazval svůj příspěvek jeden ze sledovaných blogerů, míně tím právě odbory. Jenže státní zaměstnanci, to není jednolitá banda rozmazlených byrokratů.

Robotická spravedlnost je nespravedlivá

Zapůjčil jsem vozidlo. A jen pár týdnů poté, co se mi v pořádku vrátilo, jsem coby vlastník a provozovatel obdržel dopis od jednoho pana starosty. Vyčítá mi v něm, že můj vůz projel částí jeho města šílenou rychlostí 36 km/h tam, kde se smí jen třicítkou. Ať udám řidiče, který je na fotce (identitu vyplňte na přiloženém formuláři), že si to s ním jako vyřídí osobně, nebo ať zaplatím pokutu, už nebude chtít nic dalšího a jsme vyrovnáni.

Prověřování obchodního řetězce může udělat z manažerů úředníky

Směrnice navržená Evropskou komisí s cílem potírání porušování lidských práv v ekonomice promítá dobré úmysly do sféry obchodních vztahů, které jsou doposud založené především na principech dobrovolnosti a vzájemné hospodářské výhodnosti. Ekologická zátěž při výrobě, nucená i dětská práce nebo bezohlednost ke zdraví pracovníků jsou zly, se kterým je potřeba bojovat.

Vysokorychlostní Česko je sice malé, ale je uprostřed

Slavnostně včera dorazila na pražské Hlavní nádraží souprava vysokorychlostního vlaku TGV. Na prezentaci a podporu výstavby vysokorychlostních tratí (VRT) v Česku ji zapůjčily francouzské dráhy. Vlak, který lze nyní obdivovat na pražském nádraží, není sice nejmladší, ale je to rychlostní rekordman: v roce 1981 dosáhl rychlosti 380 kilometrů v hodině.

Jak na ruskou ekonomiku účinkují sankce?

Stále se hledá odpověď na zásadní otázku, jak citelně zasáhnou sankce ruskou ekonomiku. Jde především o politický boj a demonstraci síly a jednoty pro jakékoliv budoucí podobné konflikty. Cílem západních zemí je tedy i odstrašit potenciální budoucí agresory, kteří by snad chtěli vykročit stejným směrem a uplatnit podobnou agresivní regionální politiku. To se týká především Číny.

Před vlastními rozhodnutími se neuchráníme

Téměř současně se stalo asi jen shodou okolností, že Evropská komise schválila šestý balíček sankcí proti Rusku, jehož stěžejní součástí je zákaz dovozu ropy, že česká vláda kývla na mimořádnou pomoc 5000 Kč rodinám s dětmi a že vstoupilo v platnost snížení spotřební daně na motorová paliva o 1,50 Kč na litr.