Komentáře

Když mzdy rostou třikrát rychleji než produktivita

Vladimír Jiránek nakreslil kdysi fór: v tovární hale sedí babičky v dlouhé řadě za sebou, každá má zástěru, šátek kolem krku a v ruce velikánský nůž. Z gumové hadice odkrajují kroužky. Ředitel vysvětluje jakési delegaci: "Děláme těch těsněníček milion denně. Bez počítače bychom byli vyřízeni."

Draghiho dárek Putinovi

„U nás je krize pořád,“ mávl rukou italský soused. Podle něj není třeba se kvůli nějakým těm předčasným volbám bavit o politice. Ovšem z pohledu ostatních Evropanů přichází střídání stráží nad Tiberou v dost nevhodnou chvíli. Nemluvě o šíření zvěstí, že se na Apeninském poloostrově znovu dostane k moci fašismus.

Čekání na Godota

„V tom roce, kdy jsem se narodil, Albert Einstein vymyslel svou speciální teorii relativity. A to asi neměl dělat. Protože od té doby je všechno čím dál relativnější. Nejen co je krásný a co šeredný, co je pravda a co je lež, co je válka a co mír, co svoboda a co vězení, ale taky kdo je holka a kdo kluk? I když tato nejistota vládla už před Einsteinem, tak mu nekřivděme.“

Svítá na konci inflačního tunelu?

Z růstu výrobních cen mrazí. V průmyslu skoro o třetinu a v zemědělství přes 40 procent. Je někde nějaká naděje, že inflace skutečně bude oslabovat? Asi ano. Avšak jestliže na všechno se dívat z mnoha úhlů pohledu, tak u cenového vývoje to platí stonásob.

Proč Rusko není a nemůže být světovou velmocí

Rusko se pokouší tvářit jako světová velmoc. Nebýt historického dědictví tisíců jaderných hlavic po Sovětském svazu a nerostného bohatství, nikdo by ho nemohl ani brát vážně. Důvod, proč Rusko není a nemůže v dohledné době být světovou velmocí je ale jinde. A pochopila to i komunistická Čína.

Není trocha zimy lepší než stojící fabriky?

Kdyby došlo na nedostatek plynu, bude odpojení domácností až na posledním místě. Bohužel asi neexistuje systém, jak je nikoliv odpojit, ale omezit. A to i u dálkového tepla. Protože zastavení průmyslu by bylo větším průšvihem než topení „jen“ na 20 stupňů.

Čeho se obává Frans Timmermans?

Hlavní ideolog Zeleného údělu, první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans v rozhovoru pro list The Guardian vyzval ke „krátkodobému“ návratu k uhlí. Čeho se tak lekl?