Smutný pohled na Evropu. Leadeři bývají jinde

Samozřejmě, že současná situace v ekonomice padá především na vrub války. Nelze ale přehlédnout, že Evropa bude mezi těmi, kteří hned po válčících stranách odnesou tuhle tragickou dějinnou epizodu nejvíc. Nestává se to pravidlem?

Říkejme si, co chceme, ale tenhle náskok možná v něčem dožene spíš Čína než Evropa. Fotka od Gerd Altmann z Pixabay

Kde jsou ty časy, kdy se na špici světových velmocí tlačily země jako Francie, Spojené království, Německo (v jisté době bohužel) … Amerika během obou válek dokonale využila svého postavení za oceánem a vyšvihla se do čela globálního dění. Co si budeme namlouvat, pomohl jí k tomu následně i sovětský blok. Protože díky němu se pro západní část Evropy stala nepostradatelným partnerem.

Když Amerika brečela…

Nejde ale jen o armádu a moc. Po desetiletí byla vnímána jako ekonomický, technologický a vědecký lídr. Až přišel rok 2008 a hypoteční krize. Během ní se dostal do problémů i zámořský průmysl a padala slova jako: „Musíme si přiznat, že naše automobilky zaspaly vývoj. Produkují šrot neschopný konkurence, pokud jej lidé nekupují z nostalgie.“

Kdeže loňské sněhy jsou. Podívejme se, kdo vévodí největším globálním akciovým indexům. Microsoft, Apple, Amazon, Meta (chcete-li Facebook) a Google. Část z nich má zároveň patent na moderování veřejné diskuse. Tedy obrovský vliv na veřejné mínění.

Podívejte se, kdo vévodí největším globálním akciovým indexům

Zkusme se na tuto pětici podívat i z jiného úhlu. Kdo vydělal na covidu? Jasně z lokálního hlediska i laboratoře, z globálního pak Big Pharma na první místě s Pfizerem. Ten loni téměř zdvojnásobil (!) tržby na více než 80 miliard dolarů. A kolik ještě mu dluží Evropská unie, o tom se kvůli tajným smlouvám jen dohadujeme.

Nicméně obrat Microsoftu za poslední zveřejněné čtvrtletí přesáhl 50 miliard dolarů a roste. Za jedno čtvrtletí! Důležité je, že právě sektor IT, e-commerce a spol. vydělal na covidu z těch největších opravdu masivně. Třeba v aplikacích jsou na trhu i silní konkurenti z Evropy. Mimo jiné SAP a Siemens. Klobouk dolů. V hardware či technologiích pro přenos signálů se stejně v e-commerce zase prosazuje Asie. Firmy z USA jsou ale všude a hlavně dominují mezi obry.

Zároveň je zajímavé, že silná pětka dnes už ani v jednom případě nespoléhá jen na jednu oblast. Microsoft generuje okolo poloviny příjmů z cloudových služeb. Ani Amazon už není jen obchod, a tak bychom mohli pokračovat.

Nedávno na mě na Twitteru vyskočil zajímavý graf. Od Harrity Patent Analytics, zahrnující TOP 25 světových firem podle patentů v roce 2021. Vezmeme to od největšího a můžeme si zahrát hru, kdo první najde firmu z Evropy: IBM, Samsung, LG, Canon, Huawei, Intel, TSMC, Toyota, Raytheon Technologies, Sony, Apple, Microsoft… je zbytečné pokračovat. „Pěkný graf a smutná podívaná pro Evropana. Jen firmy z USA a Asie. Evropa chybí. … Kdepak se asi stala chyba ve velkolepé Lisabonské strategii??,“ napsal Martin Slaný, hlavní ekonom DRFG.

Mezi TOP 25 firmami podle patentů nikoho z Evropy nenajdete

Je jisté, že Evropa bude i po válce na Ukrajině mezi poraženými. Stejně jako po covidu (nebo uprostřed?). Kvůli subdodávkám, ale hlavně energiím. Je dlouhodobě závislá na dovozech víc než USA. Za což částečně nemůže, částečně ano (o tom už jsme psali několikrát, tak se nebudeme opakovat).

Jestli je v něčem leaderem, tak v silných prohlášeních a ESG. V regulaci všeho, co regulovat lze, a přechodu k tzv. bezuhlíkové ekonomice. K jehož obětem možná budeme muset započítat i zdejší automobilky. Nakonec aby skeptik ještě věřil tomu, že ten Green Deal se jednou ukáže jako prozíravá strategie, která nám vytvoří před zbytkem světa technologický a nákladový náskok. Protože k čemu jinému se upnout? Zatím to tak ale nevypadá.