Rozhodne americké prezidentské volby celebrita?
Koho bude v USA volit Generace Z? Možná toho, na koho ukáže populární zpěvačka. A ta ukazuje na Kamalu Harris.
Řeč není o nikom menším než Taylor Swift. Nám starším to jméno moc neříká. Ale nikdo ve světě show businessu prý nevydělává víc. Pro nedávno plánované a kvůli teroristickým hrozbám zrušené koncerty v Rakousku se prý počítalo s 65 tisíc diváky. Ne dohromady, ale na každý z nich.
Teď se její podpora Kamaly Harris stala v USA neskutečně velkým tématem. Až takovým, že by prý mohlo tohle gesto rozhodnout volby.
Web The Conversation, na který píší jen vysokoškolští pedagogové, dokonce tomuto příběhu věnoval otvírák a hned druhý článek pod ním. Prý se o tom, zda podpoří demokratickou kandidátku, spekulovalo přes měsíc. A své rozhodnutí na Instagramu sdělila 283 milionům sledujících! Ještě jednou: 283 milionům sledujících!
Není jediná, Karris podporují třeba i herec a hudebník Jeff Bridges nebo Cher. Donalda Trumpa zase například Jon Voight (kdyby to náhodou četl někdo mladší, tak to je herec, který se proslavil rolí ve slavném filmu Půlnoční kovboj, který proslavil hlavně Dustina Hoffmana, což je taky slavný herec, který…).
Odborníci prý odhadují, že když Baracka Obamu podpořila Oprah Winfrey, dodalo mu to milion hlasů. Při počtu 333 milionů obyvatel USA to je jak nic. Ale víme, že Joe Biden zvítězil poté, co získal 88 milionů hlasů, a to ještě se v USA volí po státech. Takže někde to roli hrát mohlo.
Podpora celebrit není v USA u politiků ničím novým. Za jakýsi úsvit této praxe je většinou považována ta, které se roku 1928 dostalo Herbertu Hooverovi od šéfa MGM. Ten do filmů pro kandidáta na prezidentský úřad pozval třeba populárního zpěváka Ala Jolsona či herce z rodinného klanu Barrymore.
Franklin D. Roosevelt čerpal podporu nejen pro svoji kampaň, ale i pro státní správu během krize a New Dealu či druhé světové války například od Humphrey Bogarta, Douglase Fairbankse Jr. či Henryho Fondy.
Proč to všechno? Podle Richarda T. Longorii z University of Texas Rio Grande Valley výzkum ukazuje, že politické podpory celebrit nejsou natolik důležité, aby určily výsledky voleb. Ovšem přitahují pozornost, přitahují sponzory, přitahují dobrovolníky…
Doba se ale možná mění. Profesor hudební vědy Mark Clague tvrdí, že ještě nikdy neviděl, aby hudba měla takový vliv ve volbách jako dnes. „Podpora Kamaly Harris ze strany Taylor Swift je hlavní zprávou, stejně jako pouhé fámy, že by Beyoncé mohla vystoupit na Demokratickém národním shromáždění,“ napsal. „V těsném závodě má hudba potenciál udělat velký rozdíl,“ zdůraznil.
Skutečnost, že jediné prohlášení Taylor Swift získalo takovou pozornost, rozhodně svědčí o tom, že to americká média berou vážně. Možná to i něco vypovídá o generaci, která třeba k volbám přijde také.
Dnešní mladí neznají politiky, nesledují média. Opakovaně zdůrazňují, že informace získávají ze sociálních sítí. Nad jejich původem si moc hlavu nelámou. A za klíčová témata považují třeba to, kdo smí určovat módní trendy, nebo kdo má právo hodnotit tvorbu z dílny studia Marvel. Pak je asi logické, že i ve volbách se mohou rozhodovat podle hlasu celebrit. Jejichž zapojení nám zatím přišlo aspoň v české kotlině spíš směšné (zvlášť když někdo ty podporované střídá). Ale pozor, doba se mění. A tak někdo může volit, a pak se divit, co to vlastně udělal.