Orbán prý dostal příslib férového zacházení. To zní hrozně

Budapešť. Foto: Dan Freeman na Unsplash
Audioverzi článku si můžete poslechnout zde.

Viktor Orbán dostal podle Alexandra Vondry písemný příslib férového jednání ze strany Evropské komise. Takže doposud to férové nebylo?

Orbán nechtěl podpořit 50 miliard eur pro Ukrajinu z unijního rozpočtu. O víkendu podle vlastních slov poslal kompromisní návrh (komu přesně, není jasné). Včera trochu překvapivě zvedl ruku pro. Usnesení summitu doznalo určitých, oproti původní podobě drobných změn, pokud jde o kontrolu a možné revize půjčky v čase. Nicméně pozorovatelé se shodují v tom, že to Maďarsku nedává do budoucna možnost další tok peněz zablokovat.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) řekl v noci na ČT24, že Viktor Orbán kromě toho dostal písemný slib férového zacházení, pokud jde o zablokované unijní peníze. To zní hrozně. Vypadá to totiž, jako by se dosud férově nejednalo. Financial Times dokonce minulý týden přinesly zprávu, že uvnitř sedmadvacítky vznikl plán, jak Maďarsko vytrestat za případné veto pomocí zablokování části finančních prostředků ze společných zdrojů. Které by mělo rozkolísat forint a zhoršit hospodářskou situaci země.

Nejmenovaný zdroj z Evropské komise to sice popřel a prohlásil, že šlo o soukromé poznámky. Avšak Orbán nakonec ustoupil. Po pravdě je docela dobře možné, že šlo jen o rituál, kterým dává doma najevo, že je Maďarsko je pod jeho vedením vážným hráčem. Že ne vždy stačí dohoda Němců s Francouzi a ostatní se prostě podřídí. Zároveň je ale i možné, že byl skutečně nějakým způsobem k nepřiznané kapitulaci přinucen.

Sám zveřejnil fotografii z jednání před zahájením summitu, kde jedná s šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou, předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, ale také německým premiérem Olafem Scholzem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a italskou premiérkou Giorgií Meloniovou. Jako by to říkalo, že přeci jen ty velké země, Francie s Německem v první řadě, mají větší váhu než ostatní.

V europarlamentu to samozřejmě tak je, mají více poslanců. Ale na takovémto jednání reprezentují koho? Ty silné? Nominoval je někdo na takovýto rozhovor? Meloniová tam údajně měla být proto, že dlouho s Orbánem jednala a byla tím hlavním, kdo ho přesvědčil. Pokud ano, jsou to dost silné body.

A pak je tu samozřejmě to prohlášení Alexandra Vondry. Vyplývá z něj, že dosud se s Maďarskem férově nejednalo. V zákulisí se samozřejmě v politice vždy ozývají řeči typu: „… když vy tak, tak my tak…“. Ale pokud máme mít v unii alespoň elementární důvěru, mělo by se vždy jednat podle pravidel. Samozřejmě, jde jen o jedno prohlášení, a mohlo jít o nepřesnou formulaci, pronesenou v přímém přenosu. Ale žlutá, ne-li červená kontrolka by nám z toho všeho dohromady asi zablikat měla.