Návrh na snížení daní loteriím se společnosti vyplatí

Foto: Alejandro Garay na Pixabay

V médiích a v politice asi není nikdo, kdo by se k tomu nevyjádřil. Na první i druhý pohled to totiž vypadá šíleně: „Stanjura chce snížit daně z hazardu!“ křičí média i opozice. Ve skutečnosti to je z hlediska snižování závislostí a rizik úplně naopak. Na prvním místě jde celkově o vyšší výběr daně z hazardu

Nechme stranou, zda se to má řešit teď, když se „škrtá všem“. To je komunikační věcí vlády, aby to adekvátně vysvětlila. Pokud se ale bavíme o samotné bilanci státního rozpočtu a racionálnímu přístupu k závislostem, jde o krok jednoznačně správným směrem. Není totiž motivován politicky, ale odborně.

Návrh na snížení daní u loterií není ani Stanjurův, ani Bendův, ani Valentův, ale odborníků z Občanů proti hazardu a Think Tanku racionální politiky závislostí. Stojí za ním i Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Loterie nerovná se hazard

Není to žádný blesk z čistého nebe, ale je to konzistentní postoj už mnoho let. Jak to? Protože loterie nerovná se hazard! Loterie jsou Sportka, stírací losy. Ne automaty, na kursové sázky, ne ruleta.

Až do roku 2019, než to ANO s ČSSD proti odborníkům skokově změnilo, měl tento nejméně rizikový druh hazardních her zdanění takové, jaké nebezpečnosti odpovídalo. Bylo koncipováno podle původní ekonomické analýzy k zákonu o hazardních hrách a podle původního zákona o daních z roku 2016, kdy vznikla z našeho popudu nová legislativa. Která vznikla proto, abychom přestali být hazardní klondike. A dařilo se, než vláda zase automatům pomohla.

Pes je zakopaný v terminologii nového zákona. Předchozí zákon totiž neobsahoval slovo hazard, ale byl to Zákon o loteriích. Hemžilo se to všechno jen slovy loterní a loterijní a pod tento pojem patřily automaty a všechno. Nový zákon z roku 2016 ale změnil terminologii, nově je to zákon o hazardních hrách a loterie jsou právě stírací losy.

Primární problém je, že když řeknete, že chcete snížit daně z loterií, všichni si klepou na čelo. Jenže ono je to naopak. V roce 2019 se ta změna na dnešní stav, která provozovatelům automatům maximálně konvenuje, prosadila.

V Evropě jsou loterie dominantní, u nás ne

Bylo to takto: Na podzim roku 2019 se najednou začalo řešit, že je potřeba zvednout daně z loterií. Z 23 % na 30 procent. Už to bylo špatně. Protože na rozdíl od prakticky celé Evropy, kde jsou loterie dominantním segmentem hazardních her, je to u nás naopak. Máme je na nějakých 15 procentech. Česko je pořád zavaleno tvrdým hazardem, jak říkáme automatům a technické hře. Vytváří to nebezpečné hráčské prostředí. Usilujeme o to, aby se trh změnil, a k tomu je potřeba mimo jiné i to, aby prostřednictvím daní jasně stát nastavil strategii.

Česko je pořád zavaleno tvrdým hazardem

V onom roce 2019 přímo při načítání pozměňovacích návrhů na plénu sněmovny najednou vystoupil poslanec za ČSSD Ondřej Veselý – který se nikdy do té doby hazardu nevěnoval – a načetl návrh, že tento nejméně nebezpečný druh hazardu se zvedne ne z 23 % na 30, ale rovnou na 35 %. Což je míra zdanění toho nejhoršího hazardu, automatů. Bylo to o fous, ale prošlo to.

No, a to je celé. Máme zde nastaveny zcela neadekvátně daně z hazardu, které nekopírují nebezpečnost a jdou proti potřebným změnám trhu.

Pokud klesnou daně z loterií tam, kam patří, a současně se zvýší zdanění tvrdého hazardu, celkově stát vybere víc. Ale hlavně, pokud tady přestaneme mít tu armádu lidí závislých na automatech (či na internetové technické hře…), bude to i finančně pro stát ten největší přínos.

Ministr Stanjura to od nás ví, a proto to chce prosadit. Pokud se mu to povede, bude to jedna z klíčových věcí, aby naše společnost nebyla tak zaplevelená nebezpečným hazardem.

Redakční poznámka: Podle České televize ministerstvo financí zvažuje zvýšení zdanění u jiných forem hazardu.