Money first

Média citují z programového prohlášení budoucího kabinetu. O covidu tam podle CNN Prima News není ani slovo. Neviděl jsem nikde zmínku ani o zeleném údělu, o záchraně ztracené generace traumatizovaných dětí a zahraničně politická orientace je definována klasicky vágně.

Zpráva o prohlášení na CNN Prima News

 

Skoro by to vypadalo, že prohlášení se míjí s aktuálními problémy. Je otázkou, zda tomu tak je, anebo zda média, která se k materiálu dostala, vybírají jen to, co ona považují za důležité. Každopádně to vypadá, že zase půjde v první řadě o ekonomiku. Což o to, důsledky vládní politiky posledních osmi ale hlavně tak dvou let jsou tristní. Prohlášení mluví o dluhové, ale i daňové brzdě. O zrušení EET, dostavbě pražského okruhu (aby ne), zastavení plánů na slavný kanál z Odry.

Fotka od Jakub Hruška z Pixabay

Zajímavá je zmínka, že platy učitelů mají být nad průměrnou mzdou (nejsou tam už?). Celkově ale školství potřebuje dodatečné investice na dohnání výpadků. Ale nepochybně také na detraumatizaci a socializaci dětí. Což je i záležitost ministerstva zdravotnictví. Bohužel, neměřitelné parametry se komunikují těžko.

A pokud se země zmítá v covidové a energetické křeči, budoucí ministr zdravotnictví mluví o selektivních restrikcích vůči jedné skupině, navíc starších obyvatel, a současné MPO zase chce zastropovat zálohy na energetie, tak by asi budoucí vláda měla říct jasné slovo.

Ale ono je taky možné, že to s tou aktivací článku 66 a jmenováním nového premiéra (a nové vlády) nebude tak hladké, jak si všichni myslí. Přitom čas brutálně letí.