Jednání FIFA jako by naznačovalo, kam dnes Evropa patří

Kolem fotbalu je letos skandálů… ale na rozdíl od dřívějška hlavně s otevřeně ekonomickým pozadím. Samozřejmě jde o byznys, nicméně v poslední době to trošku vyskakuje z kloubů, jak doba, ve které žijeme.

Foto: Emilio Garcia on Unsplash

Nejprve to byl na jaře pokus o vytvoření superligy z vybraných evropských týmů. Teď zase úvahy na úrovni světové fotbalové asociace o pořádání mistrovství světa každé dva roky. Člověk nemusí dlouho přemýšlet, aby ho napadlo, že jsou za tím peníze. Drtivá většina sportovních novinářů to píše rovnou a bez okolků.

Častější konání šampionátu by znamenalo větší tržby z televizních práv, prodané reklamy, vstupenek… Na své by si přišli i prodejci sportovního vybavení, kluby, jejichž hráči se na akci představí v dobrém světle a následně přestoupí jinam, dokonce i hospodští a prodejci televizí. Ale kvůli těm se to asi nekoná.

I když kluby mohou na častějším pořádání mistrovství vydělat, postavily se proti. Tedy ty evropské a jihoamerické. Mnozí z jejich hráčů jsou už dnes dost přetížení. V Evropě se rozšiřují počty účastníků mezinárodních pohárů, před časem vznikla evropská reprezentační Liga národů. Hrozí stále větší únava, zranění…

Málo platné, sport na nejvyšší úrovni je byznys. Leckdy nejen na ní. Akorát se zdá, že nápady, jak ho tomu byznysu podřídit, už začínají nabývat na stále větší bezohlednosti právě k oné sportovní rovině. Uštvat hráče, kteří už dnes mnohdy kvůli penězům ani nedostanou pořádný čas na doléčení… Vytvořit de facto uzavřenou soutěž s velmi omezenou možností do ní postoupit… Vyvolávat dusnou atmosféru kolem zápasu tvrzením, že v civilizované evropské zemi hrozí lidem nebezpečí… To nesvědčí o tom, že by autoři takových aktivit měli fotbal rádi.

Je tu ale ještě jedna věc: návrh vzešel podle médií ze Saúdské Arábie. Navrhovat může kdokoliv cokoliv – snad to platí i ve FIFA. A z Arabského poloostrova proudí do světové kopané stále více peněz. Ale, že FIFA odprezentovala návrh médiím bez dohody s Evropou a Jižní Amerikou, možná svědčí o nějakém novém vnímání pozic.

Evropa je kolébkou a středobodem světového fotbalu, s Jižní Amerikou za zády. Tyto dva světadíly jej dostaly tam, kde je. Jak z hlediska popularity, tak ekonomické síly. A najednou mají být přizvány k diskusi až poté, co FIFA návrh představí médiím?

Jakoby „stará dobrá Evropa“ nějak ztrácela váhu, prestiž a respekt

Neznám hlasovací procedury v asociaci. Předpokládám, že by to autoři myšlenky (byť možná s podporu Asie a Severní Ameriky) protlačit neměli. Že si to ale FIFA dovolí? Není-li zatím hra, kterou nevidíme, je asi na místě si klást otázku: nejde o další ze symbolů, že už i ve světovém fotbale se mění poměry v neprospěch těch, kteří ho vlastně tvoří? Jakoby „stará dobrá Evropa“ nějak ztrácela váhu, prestiž a respekt. Jakoby ji někde začínali mít v paži. Kéž by jen ve fotbale.